Comments Off

Morze LiguryjskieNad Morzem Liguryjskim w północno-zachodniej części Włoch, usytuowana jest Genua, będąca największym portem morskim tego kraju, jak również dużym ośrodkiem kulturalnym. Pochodził stąd odkrywca-żeglarz Krzysztof Kolumb, skrzypek Niccolo Paganini i papież Benedykt XV. W mieście odbywają się o międzynarodowym znaczeniu targi: ogrodnicze Euroflora pod koniec kwietnia i żeglarskie w październiku. Na te drugie przypływają z całego świata okazałe jachty. Siedem kilometrów od centrum Genui położony jest międzynarodowy port lotniczy im Krzysztofa Kolumba. Lotnisko obsługuje oferujący tanie loty irlandzki przewoźnik Ryanair. Na lotnisku znajduje się kilka wypożyczalni samochodowych, a z miastem port połączony jest linią autobusową Volabus.

Warto poznawać Genue spacerując jej romantycznymi, wąskimi uliczkami. W ten sposób mamy szansę zobaczyć jej zabytki, których jest tu całe mnóstwo.

Ważny dla Genueńczyków jest XVII-wieczny Dom Krzysztofa Kolumba, w którym spędził swoją młodość. Mieści się w nim obecnie muzeum z pamiątkami po żeglarzu. Na uwagę zasługuje znajdująca się w centrum średniowieczna brama miejska Porta Soprana, pochodząca z IX w. Katedra San Lorenzo, kościoła pod wezwaniem św. Mateusza, XVII-wieczny Pałac Królewski, w którym mieści się obecnie Museo di Palazzo Reale, objęte ochroną UNESCO, a pełniące dziś rolę muzeów stare pałace przy Via Garibaldi oraz zachwycające zdobieniami, stojące przy tej ulicy, przepiękne budynki, olśniewające dziedzińce i fontanny. Starówka genueńska sprawia miejscami wrażenie, jakby czas zatrzymał się na niej w średniowieczu.

Między starą a nową częścią miasta znajduje się Piazza De Ferrari. Stoi tu wielka fontanna, a w budynkach mieści się opera i akademia sztuk pięknych. Warto zwiedzić genueński Pałac Dożów, 77 metrowa latarnię morską w starym porcie, zahaczyć o sklepy z pamiątkami, wjechać na szczyt Palazzo Rosso, by zachwycić się przepiękną panoramą Genui i koniecznie posmakować przepysznych gelati, czyli olbrzymich gałek owocowych lodów. Atrakcją miasta jest uważane za jedno z największych w Europie oceanariów z 600 gatunkami ryb, płazów i ssaków. Największy podziw budzą delfiny, foki, rekiny i pingwiny.

Genua jak można się domyślać, jest tętniącym życiem miastem, w dodatku pełnym kosmopolitycznych winiarni i restauracji. Warto zajrzeć do jej niezwykle klimatycznych winiarni i poznać bukiet smaków tutejszych białych i czerwonych win, najczęściej serwowanych z kopiastym talerzem sera i salami. Miasto pulsuje życiem zarówno w dzień, jak i w nocy. Przez jego średniowieczną dzielnicę wije się labirynt uliczek, pełnych barów, restauracji, pizzeri, lodziarni i dyskotek. Wzdłuż nabrzeża starego portu genueńskiego, ciągną się pełne kafejek i restauracji, ocienione palmami, promenady, będące idealnym miejscem na odpoczynek po zwiedzaniu miasta.

Morze Liguryjskie

Comments are closed.