Comments Off

Podobno każdy kto odwiedził Islandię twierdzi, że na pewno na nią powróci. Optymizm mieszkańców, jak i cudowne krajobrazy, są największym atutem tego wyspiarskiego kraju, których nie przyćmią ani zagrażające wulkany, ani zmienna pogoda. Malownicza Islandia ma tak urocze plenery, że niejednokrotnie wykorzystywano je w filmach światowej produkcji.

Islandia wulkan

Islandia nie dla każdego

Ponieważ wyspa zachwyca przyrodą i krajobrazami, a przy tym jest też trudno dostępna, jest prawdziwym rajem dla tych, którzy najlepiej odpoczywają obcując z piękną i srogą naturą, a co ważniejsze z dala od tłumów. Tym co odstrasza masową turystykę jest też unikatowy klimat. Słońce świeci na Islandii całą noc, temperatura powietrza nawet w sezonie letnim niezwykle rzadko przekracza 15 stopni Celsjusza. Jeśli nie jesteśmy ciepłolubni, a za to jesteśmy amatorami spokoju to z pewnością na Islandii będziemy się czuli jak przysłowiowa ryba w wodzie. Ze stałego lądu Europy w islandzkich portach lotniczych lądują m.in. linie lotnicze Air Berlin, Lufthansa, SAS i British Airways oraz tanie linie lotnicze Germanwings, które to obsługują i polskie lotniska.

Islandzkie krajobrazy

Południowe wybrzeże kraju to czarne jak smoła plaże, nad którymi wiszą strome klify i trawiaste stoki. Podążając na wschód dominują w krajobrazie regionu urzekające fiordy i niewielkie osady. Na północy znajduje się pełen niewielkich gejzerów, najróżniejszych form wulkanów, pól wulkanicznego błota i siarkowych wyziewów, słynny rejon wulkaniczny, Namafjal. Podziw budzą bloki lawy o fenomenalnych kształtach. Niedaleko znajduje się wielka atrakcja turystyczna, mające 38 km2 przepiękne jezioro Myvatn. Na jego południu zobaczyć można wysokie na kilka metrów dziwaczne formy. Są to uformowane bloki lawy, które powstały wskutek ochłodzenia w jeziorze gorącej lawy. W pobliżu wygasłego wulkanu Hverfjall znajduje się z jaskiniami, szczelinami i wąwozami, labirynt powstały z lawy. W jeziorze można pływać i wędkować. Ze względu na siedliska wielu gatunków ptaków teren wokół jeziora objęty jest ochroną. W czasie wylęgu by nie zakłócać ich spokoju obowiązuje zakaz ich fotografowania. Złamanie zakazu grozi grzywną i zakazem przyjazdu do Islandii przez kolejne 5 lat. Zimą na jeziorze można zobaczyć śpiewające łabędzie.

Błękitna Laguna

Stolica tego niezwykłego kraju, miasto Reykjavik, jest najbardziej na północ wysuniętą stolicą świata. W połowie drogi między nią a Keflavikiem znajduje się największa atrakcja wyspy, Błękitna Laguna. W jej mlecznoniebieskich wodach można się kąpać przed okrągły rok. Krajobraz szpeci jedynie widok potężnej geotermicznej elektrowni, która wykorzystuje podziemne gejzery. Bez niej miejsce to nie byłoby jednak tak niezwykłe, bowiem zawierające duże ilości soli mineralnych wody odpływowe utworzyły wyglądające jak laguna, sporych wielkości ciepłe jezioro. Wody w nim mają właściwości lecznicze. Jest to najliczniej odwiedzane w tym kraju miejsce. Będąc na Islandii i my też musimy tu dotrzeć.

Czytaj podobne artykuły na stronach znalezionych w: Katalog stron internetowych i tu: Darmowy katalog

Comments are closed.