Comments Off

HamburgNajwiększym portem Niemiec, a przy okazji i jednym z największych na świecie, jest leżący nad rzeką Łabą, Hamburg. Przez miasto przebiega również ważny węzeł drogowy i kolejowy tego kraju. Miasto świetnie nadaje się na weekendowy wypoczynek. Oferuje odwiedzającym go wiele ciekawych atrakcji.

Między placem Gänsemarkt a dworcem głównym usytuowane jest zabytkowe stare miasto Hamburga. Otaczają go świetnie wkomponowane w leśne obszary nowoczesne dzielnice. Symbolem miasta jest kościół św. Michała z górującą nad miastem wieżą, liczącą sobie 132 metry wysokości. Pokonując ponad 450 schodów wdrapiemy się na znajdującą na jej szczycie platformę, skąd rozpościera się panorama na Hamburg i jego port. Dzielnica portowa jest szczególnym miejscem i jedną z głównych atrakcji turystycznych. Znajdują się w niej zabytkowe spichlerze, w których do dzisiaj znajdują się jedne z największych magazynów dywanów, kawy, kakao i wielu innych cennych rzeczy. Charakterystyczne dla tej dzielnicy są z gotyckimi wieżyczkami i ciekawymi fasadami, stuletnie czerwone budynki. Niektóre z nich są aż siedmiokondygnacyjne.

Hamburg jest siedzibą ponad pięćdziesięciu interesujących i wartych odwiedzenia muzeów. Wśród nich w Dzielnicy Spichlerzy zobaczymy między innymi miniaturowy świat kolejek elektrycznych. Ciekawe jest również Muzeum Sztuki i Rzemiosła oraz Panoptikum, będące najstarszym i największym gabinetem figur woskowych w Niemczech. Figury w nim wystawione przedstawiają postacie historyczne, z showbiznesu, kultury i sportu. Bardzo aromatycznie jest w Muzeum Kawy, mającym swoją siedzibę w hamburskiej palarni kawy Burg. Rolę muzeum pełni przycumowany od 25 lat w porcie największy frachtowiec świata, Cap San Diego, zwany też Białym łabędziem południowego Atlantyku. Wystawiona w nim ekspozycja prezentuje historię portu i żeglug oraz przybliża atmosferę morskich podróży. Frachtowiec, mimo, że pełni funkcję muzeum, nadal jest sprawny.

HamburgW Hamburgu znajduje się ponad trzysta instytucji kulturalnych, są wśród nich teatry, sceny muzyczne i opera narodowa. Swoje dzieła tworzył tu między innymi niemiecki kompozytor i organista, Handel. W przeszłości w Starclubie zagrali słynni Beatlesi, których występ znacznie podniósł prestiż lokalu.

Atrakcją Hamburga jest ciągnąca się wzdłuż rzeki promenada i Alsterpark, będący zielonym rekreacyjnym terenem na brzegu dopływu rzeki Łaby, nazywający się Alster. Tworzy on tu dwa jeziora. Oprócz zażywania kąpieli, w tym i słonecznych, można w Alsterparku wypożyczyć łódkę, pospacerować, posiedzieć w kawiarence lub zjeść w uroczym otoczeniu obiad w restauracji. W Hamburgu jest też ogród botaniczny z oranżerią i ogrodem japońskim, największym w Europie. Do Hamburga z Gdańska lot zajmuje godzinę czasu, a tanie loty z wielu możliwych oferuje niskokosztowy przewoźnik WizzAir.

Comments are closed.