Weekend do romantycznej Florencji

Posted: 9th October 2012 by admin in Podróże
Tags: , , ,
Comments Off

ToskaniaU stóp zachodniego stoku Apenin na równinie nad rzeką Arno położona jest stolica jednego z najbardziej malowniczego regionu Włoch Toskanii, piękne miasto Florencja. Najlepszym okresem na jej poznawanie są miesiące: kwiecień, maj, wrzesień i październik, kiedy temperatura powietrza sięga 20 stopni Celsjusza. Zimy są w niej łagodne, rzadko poniżej 7 stopni spada temperatura nad pobliskim morzem. W wakacyjne miesiące jest we Florencji gorąco, słupki rtęci na termometrach przekraczają 30 stopni Celsjusza w cieniu.

Do Florencji można przyjechać własnym środkiem transportu lub też z Wiednia i Monachium, albo z większych włoskich miast pociągiem. Z Polski mamy z nią również połączenie samolotowe. Z wielu możliwych tanie loty do Florencji wykonuje włoski powietrzny przewoźnik Alitalia lądując około 15 km od centrum miasta na lotnisku Amerigo Vespucci. Do zwiedzania toskańskiej stolicy nie potrzebny jest samochód. Wszędzie tu jest blisko, a jej znakomitości architektoniczne i galerie są co krok. Jeśli chcielibyśmy zwiedzić okolice Florencji i na przykład pojechać na oddalone o ok. 90 km zachodnie plaże w Livorno możemy wynająć z wypożyczalni samochód.

Florencja od stuleci jest uznawana za jedno z najważniejszych na całym świecie miejsc sztuki i kultury. Okrzyknięto ją stolicą renesansu. Mieszkali i tworzyli w niej przed wiekami Leonardo da Vinci, Michał Anioł, Rafael Santi, jej ulicami spacerowali wielcy Polacy pisarze jak Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Zygmunt Krasiński, Cyprian Norwid, mieszkała w niej nawet Maria Konopnicka.

Pełna renesansowych skarbów i imponująco wyglądających wielowiekowych pałaców onieśmielająca turystów całego świata Florencja postrzegana jest często za żywe muzeum. Poznawanie jej zabytków można porównać do rosnącego w miarę jedzenia apetytu. Historyczne obiekty miasta, które były w opłakanym stanie są systematycznie odnawiane. Dawne pałace są przemianowywane w luksusowe restauracje. Otwierane są też kolejne galerie sztuki współczesnej.

ToskaniaNajważniejszym zabytkiem Florencji jest budowana od 1290 r. przez 140 lat monumentalna katedra Santa Maria del Fiore, Dumo. Niegdyś była ona największą na świecie, dziś zajmuje czwarte miejsce. Bogate zewnętrzne zdobienia dość mocno kontrastują z zastanawiającym surowym wnętrzem świątyni. Warto pokonać prowadzące do kopuły 414 stopnie i zobaczyć z niej lub z dzwonnicy Campanile di Giotto cudowną panoramę miasta. Rozpoznawalna na całym świecie kopuła katedry stała się symbolem Florencji. Na terenie świątyni znajduje się Muzeum katedralne.

Zabytków, muzeów i galerii we Florencji jest cała masa. Tempo ich zwiedzania trzeba sobie dozować. W przerwie oddech złapiemy pod parasolem lub na leżaku na miejskiej plaży nad rzeką Arno. W jeden weekend nie ma szans na poznanie miasta. Warto pozostawić sobie coś do zobaczenia na następną wizytę, bowiem Florencja jest miejscem, do którego chce się wracać.

Comments are closed.