Comments Off

Wczasy na LitwieWielu wakacje wyobraża sobie nad ciepłymi południowymi morzami z pięknymi piaszczysto – złotymi plażami, w otoczeniu egzotycznej roślinności. Niewielu decyduje się na spędzenie urlopu na przykład na Litwie. Najbardziej ją znamy z Inwokacji „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, ale z innej strony nie do końca ją odkryliśmy. Litwa piękna jest o każdej porze roku. Związane z nią były wybitne polskie postacie, wśród nich nasz wieszcz Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, bracia Śniadeccy, Kraszewski i Moniuszko.

Podróż na Litwę nie wymaga posiadania wizy i nie musimy się też stresować nieznajomością języka, ponieważ język polski jest tu dobrze znany. Z Polski tanie loty do stolicy Litwy, Wilna, serwują m.in. Polskie Linie Lotnicze LOT. Można tu również przyjechać autobusem lub samochodem osobowym. Warto się skusić na taki odpoczynek u naszych sąsiadów po to, by poznać ich tradycje, obyczaje i atrakcje. Prawdopodobne jest, że jeśli raz odwiedzisz ten kraj, będziesz do niego chętniej powracał.

Litwa jest miejscem licznie odbywających się koncertów i spektakli, co niewątpliwie przyciąga do niej miłośników imprez kulturalnych. Jest również świetnym miejscem dla zakochanych, dla których nadaje się każdy zakątek tego kraju. Na rodziny z dziećmi czekają interesujące rozrywki, a amatorom cichego wypoczynku proponowane są wczasy w gospodarstwach agroturystycznych.

Na Litwę przyjeżdża się głównie dla jej zabytków. Samo Wilno ma ich kilkadziesiąt. Są to barokowe kościoły, wspaniałe magnackie rezydencje, mieszczańskie kamieniczki. Wiele jest w Wilnie miejsc mających dla nas Polaków rangę pamiątek narodowych. Jest to niewątpliwie Ostra Brama, cmentarz na Rossie z Mauzoleum Marszałka, wiele polskich lub spolszczonych nazw placów, dzielnic i ulic. Zwiedzanie Wilna najlepiej zacząć od Kościoła Ostrobramskiego, będącego najważniejszym sanktuarium katolickim na historycznych litewskich ziemiach. Trójnawowa bazylika pozbawiona jest wież. Ma przepiękna dwukondygnacyjną fasadę, zakończoną trójkątnym szczytem z herbem Paców. Do ozdobienia fasady użyto sprowadzone ze Skandynawii kamienie szlachetne. Wileńska Ostra Brama wraz z Sanktuarium Maryjnym znana jest nie tylko na Litwie i w Polsce. Tłoczno tu jest w okolicach święta Matki Boskiej Ostrobramskiej. W kamieniczce przy Bernardyńskiej 11 mieści się Muzeum Adama Mickiewicza. Wynajmował on tu niegdyś mieszkanie. W muzeum wieszcza można zobaczyć przywiezione przez niego z Paryża krzesło, przetłumaczone na język litewski jego dzieła, a także rejestr studentów z wpisanym do niej Mickiewiczem.

Litwa oprócz zabytków to również wspaniałą i bogatą kuchnię, charakteryzującą się niespotykanym smakiem na pograniczu polskich i rosyjskich. Wykorzystuje się w niej wszystko to, co było dostępne w dawnych czasach. Litwini bardzo gustują we wszelkich kwaśnościach, kiszą kapustę, ogórki, grzyby, jabłka, buraki, borówki, a nawet i ryby. Mięsa z kolei konserwują na wiele sposobów, specjalnością jest np. kindziuk. Posiłki popijają najczęściej robioną z dodatkiem 27 ziół nalewką trejos devinerios. Ich specjałami są również litewskie miody pitne.

Comments are closed.