Comments Off

Od lat doceniany przez turystów jest będący sercem Chorwacji, półwysep Istria. To idealne miejsce na wakacje dla każdego i na każdą kieszeń. Najszybciej jest się na niego dostać samolotem, a najtaniej wykorzystując ofertę tanie loty.

Istria

Ciągnące się na półwyspie setki kilometrów zachodnie wybrzeże zapełnione jest po brzegi ośrodkami wypoczynkowymi, luksusowymi hotelami, polami namiotowymi, kampingami, portami jachtowymi, plażami i kąpieliskami. Znaleźć też można plaże nudystów, a także dzikie piaszczysto żwirowe plaże i doskonałe tereny dla miłośników trekkingu. Zadowoleni z urlopu na półwyspie Istria będą również amatorzy sportów wodnych, ponieważ do żeglowania, surfowania i nurkowania panują na wybrzeżu doskonałe warunki. W nadmorskich gwarnych kurortach świetnie się czują miłośnicy rozrywki i dobrej zabawy, a powodem jest duża ilość pubów, restauracji i dyskotek. Spragnieni spokoju odnajdą go w malutkich miasteczkach, często jakby zagubionych w czasie, gdzie w sielankowej i spokojnej atmosferze płyną sobie dni.

Klimatyczne malutkie miasteczka z bielonymi domkami, czerwonymi dachami i drewnianymi okiennicami, piękny śródziemnomorski krajobraz z turkusowym morzem w tle oraz długie i ciepłe lato sprzyjają rozwojowi turystyki na półwyspie. Kwitnące w tutejszych ogrodach piękne magnolie i palmy kuszą do odbywania długich spacerów i stwarzają, że Istria jest jeszcze bardziej czarodziejskim miejscem. Poza tym półwysep stanowi skarbnicę najstarszych obyczajów i tradycji. Na cały świat jest dobrze znany z zachowujących niepowtarzalny smak i aromat wyrobu domowych ziołowych trunków i wyrafinowanych win.

Mimo, że stolicą Istrii jest Pazin, to jednak centrum turystycznym jest największe miasto Pula, które skupia ogromną ilość zabytków. Zobaczyć nim można m.in. świetnie zachowany jeden z największych na świecie rzymski amfiteatr, starorzymski Łuk Triumfalny Syrgiusza, Bliźniaczą Bramę i Świątynię Augusta. Pozostałości architektury rzymskiej w postaci opuszczonych starożytnych kamieniołomów i romańskiej bazyliki Matki Boskiej zobaczyć można w Vrsar. Miłośnikom zwiedzania zabytków poleca się Novigrad, których jest tu całe mnóstwo. Wśród nich XVI-wieczny Belweder, zabytkowa dzwonnica, kamienny barokowy portal i dom w stylu gotyckim. Warto też odwiedzić Poreču, by zobaczyć wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO bazylikę św. Eufrazjusza.

Atrakcją wakacji na półwyspie Istria będzie rejs wycieczkowym statkiem na wyspy archipelagu Brijuni, z których największą popularnością cieszy się wyspa Veliki Brijuni. Magnesem, który do niej ściąga turystów jest rezerwat przyrody z rzadko spotykanymi gatunkami zwierząt i roślin, urokliwe zabytki wczesnochrześcijańskie, dwie świątynie Venus i Neptuna oraz przepiękne arkadyjskie zatoczki. Można też sobie zafundować rejs wodolotem do Wenecji, którą warto poznawać wraz z przewodnikiem.

Comments are closed.