Comments Off

Położony nad rzeką Sprewą i Hawelą oraz ich dopływami Berlin stał się dla nas Polaków weekendową alternatywą spędzenia wolnego czasu. Z każdego lotniska w Polsce kursują do niego samoloty, w tym linii oferujących tanie loty. Mieszkańcy województwa Zachodniopomorskiego mając do stolicy Niemiec najbliżej, odwiedzają ją najczęściej.

Berlin przyciąga weekendowych turystów robiących w nim zakupy, wabi zwiedzeniem historycznych jego zakątków, a chętnym spędzić w nim trochę czasu oferuje niezapomniane atrakcje. Jeśli jeszcze nie byliśmy w Berlinie, to przybywając do niego będziemy zaskoczeni odkryciem wielu kanałów i zbiorników wodnych. Na przecinających miasto rzekach jest więcej mostów niż w Wenecji. Funkcjonuje tu węzeł komunikacji wodnej, który przez 100 mil żeglownej wody łączy Berlin z Bałtykiem, Morzem Północnym i Renem.

Popularną rozrywką stały się w stolicy Niemiec rejsy łódkami po jego miejskich wodach. Pływają po nich dwupoziomowe turystyczne łodzie. Między brzegami Sprewy kursują też motorówki i prowizoryczne tratwy. Wybierając się tu większą grupą, możemy skorzystać z oferty którejś z tutejszych firm i odbyć prowadzącą przez miasto zorganizowaną wycieczkę. Jeden ze szlaków przebiega przez historyczne centrum Berlina, rozwidlając się przy Wyspie Muzeów. Rozpościera się w tym miejscu widok na zabytki XIX-wiecznej architektury. Istnieje też możliwość indywidualnego wynajmu łodzi bądź motorówki. Płynąc Sprewą na wschód, otrzemy się o panoramę architektoniczno-roślinną, a w kanale Landwehrkanal będziemy przepływać koło łabędzi i płaczących wierzb. Kierując się na zachód dotrzemy do miejsca, gdzie do Sprewy wpada rzeka Havel. Dotrze się tą trasą do malowniczego jeziora Wannsee oraz jezior Poczdamu. Kilka biur podróży organizuje pod koniec września dłuższe i czarterowe wycieczki poza Berlin. Jedną z ofert jest ponad siedmiogodzinna wycieczka po pięknych jeziorach, usytuowanych między nim a Poczdamem.

Po zejściu na ląd warto się zatopić w zwiedzaniu najciekawszych miejsc i zabytków Berlina. Niewątpliwie warte uwagi są jego zamki, w których odnajdziemy barokowy przepych i klasyczną prostotę. Jednym z nich jest zamek Charlottenburg. Wraz z architekturą ogrodniczą i przypałacowymi budowlami zachwyci on każdego. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych budowli stolicy Niemiec jest Raichstag, który ze względu na oświetlenie, najpiękniejszy jest nocą. Zwracająca na siebie uwagę zabytkową budowlą jest Brama Brandenburska z rozpoznawalną kwadrygą.

W Berlinie jest mnóstwo rzeczy do zobaczenia. Warto odwiedzić Wyspę Muzeów, na której ogromne wrażenie robi Muzeum Pergamońskie z ekspozycjami: Zbiorów Sztuki Starożytnej, Muzeum Azji Mniejszej i Muzeum Sztuki Islamskiej. Miłośnikom starych aut poleca się z kolei wizytę w Meilenwerku, gdzie można zobaczyć ogromną ich kolekcję.

Po całodniowym zwiedzaniu Berlina warto się zrelaksować w Tropical Islands, gdzie o każdej porze roku możemy liczyć na tropikalne ciepło i mnóstwo wodnych atrakcji.

Comments are closed.