Comments Off

KapadocjaWakacje w Turcji to jak wrócenie do okresu młodości, do czasów szkolnych. Z tą jednak różnicą, że tym razem nie będziemy uczestniczyć w wojnach, czy podbojach, ale na własne oczy możemy zobaczyć sławetną Troję, Milet, Efez, górę Ararat, a nawet odnaleźć ślady Św. Mikołaja. Oprócz tych historycznych miejsc warto zobaczyć wiele innych pięknych miejsc.

Najbardziej niezwykłą krainą jest Kapadocja. Na wyjątkowość jej krajobrazów wpływ miał wybuch wulkanów. Na skutek oddziaływań atmosferycznych: deszczu, mrozu i wiatru, ukształtowały się w wulkanicznym tufie, charakterystyczne stożkowe kominy, przypominające krajobraz księżycowy. W wielu z nich, za czasów prześladowań pierwszych chrześcijan, tworzone były kościoły. Potem ludzie zaczęli sobie organizować w nich domostwa. Miała tu schronienie miejscowa ludność i pustelnicy. W wulkanicznym tufie, drążono całe podziemne miasta. W Derinkuyu miało ono aż 20 poziomów pod ziemią. Zespół różnej wielkości komór, połączonych labiryntem korytarzy, zamieszkiwała 20 tys. ludność. W podziemnym mieście były magazyny broni, kościoły, spichlerze, studnie, sypialnie, sale jadalne, kuchnie, a nawet cmentarze. W miejscowości Goreme atrakcją jest przenocowanie w takim tufowym stożku, dla tradycjonalistów są liczne tanie hotele i pensjonaty. Niedaleko stąd jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO z wydrążonymi w skale kościołami, kaplicami freskami i bizantyjskimi klasztorami, muzeum. Warto też zajrzeć do jednego z najstarszych miast świata – Konya, gdzie znajduje się klasztor Zakonu Tańczących Derwiszów.

Innym ciekawym miejscem w Turcji jest Pamukkale, co oznacza z tureckiego, Bawełniany Zamek. Nazwa pochodzi od wapiennych tarasów, jakie tu występują. Skąd się biorą białe tarasy, wyglądające na tle zielonych wzgórz jak ośnieżone latem zbocza góry? Po urwisku góry Cökelez, spływa z gorących źródeł od 14 tys. lat, bogata m.in. w związki wapnia, woda. W trakcie procesu ochładzania wody węglan wapnia wytrąca się i osadza tarasowo. Bajkowo-fantazyjnie wyglądają uformowane naciekami progi i półkoliste baseny. Od wieków doceniane są właściwości zdrowotne tutejszych źródeł. Korzystała z kąpieli w tych basenach m.in. Kleopatra. Tarasy wpisane są na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, a miejsce białych tarasów jest utworzonym tu ochronnie Parkiem Narodowym.

Dech w piersiach każdemu zapiera widok niezwykle malowniczej, usytuowanej u stóp góry Babadag, Doliny Motyli, położonej w pobliżu Ölüdeniz. Z jednej strony dolina ograniczona jest pięknym wodospadem z wysoką ścianą wąwozu, a z drugiej jej strony znajduje się złocista plaża i cudownie błękitne Morze Śródziemne. Od czerwca do września zobaczyć w niej można liczne gatunki motyli.Środkami transportu po TurcjiDolmus i będący niby taksówką minibus. Do Turcji z Polski lata się samolotami, bo jest najszybciej, najbezpieczniej, a i promocyjne tanie loty często się zdarzają.

Comments are closed.