Tanie loty do bezcennej Normandii

Posted: 22nd October 2012 by admin in Podróże
Tags: , ,
Comments Off

NormandiaPołożona w północnej Francji historyczna kraina Normandia poza tym, że pełna jest cudownych dzikich plaż, to również należy do jednego z piękniejszych zakątków nie tylko tego kraju, ale i świata. Fascynuje wspaniałymi krajobrazami wapiennych klifów, które kaskadowo i stromo wbijają się w wąskie plaże. Przez setki tysięcy lat klify rzeźbił wiatr, wespół ze zburzonymi morskimi falami. Plaże Normandii są na przemian piaszczysto-kamieniste. W czasie II wojny światowej lądowali na nich alianci, by ruszyć od zachodu na Berlin.

Stolicą Normandii jest leżące nad Sekwaną Rouen. Jej atrakcją jest zapierająca dech w piersiach starówka, średniowieczne pałace i budowane pruskim murem kamienice. W krajobrazie miasta dominuje ze strzelistymi wieżami, katedra Notre Dame. Każda nawet najwęższa, uliczka Rouen kryje zaskakujące niespodzianki. Jedna z nich prowadzi na Stary Rynek, na którym to w 1431 r. spłonęła na stosie Joanna d’Arc. Ogromne wrażenie swym przepychem robi Pałac Sprawiedliwości, warto też zwrócić uwagę na wielki średniowieczny zegar oraz późnogotycki Kościół Saint Maclou. W pobliżu tej świątyni znajduje się średniowieczna, najstarsza w Europie kostnica, będąca dziś siedzibą Akademii Sztuk Pięknych.

Perłą architektury Normandii jest nazywane Cudem Zachodu, powstałe wokół granitowego szczytu w początkach VIII w., noszące nazwę na cześć Archanioła Michała niezwykłe opactwo. Na skalistym Wzgórzu Świętego Michała, obmywanym nieustannie przez oceaniczne wody, stoi robiący niesamowite wrażenie już z daleka, spektakularny w swym położeniu, monumentalny Klasztor Saint Michel. U stóp tej wspaniałej średniowiecznej budowli leży miasteczko z pamiętającymi XV w. kamieniczkami. Mieszczą się dziś w nich hotele, sklepiki i restauracje oraz kilka małych muzeów.

Zespół klasztorny opactwa jest wpisanym na listę UNESCO pomnikiem narodowym. W jego skład wchodzi będący arcydziełem architektury gotyckiej, otoczony murami klasztor La Merveille oraz kościół opactwa Benedyktynów i opactwo w stylu romańskim. Warto skorzystać z wynajęcia ciekawie opowiadającego o tym miejscu przewodnika. To magiczne miejsce o każdej porze dnia i roku wygląda zupełnie inaczej, najwspanialej, wręcz hipnotyzująco prezentuje się oświetlone nocą.

Warto pokonać tysiące kilometrów by dotrzeć do tego magicznego miejsca, będącego po Wieży Eiffla i Luwrze najbardziej cieszącym się sympatią miejscem we Francji. Jeśli tu dotrzemy będziemy świadkiem niesamowitego zjawiska naturalnego, mianowicie powtarzającego się dwa razy na dobę, galopującego przypływu, które zawczasu ogłaszane jest przez bicie dzwonów. Z kontynentalną Francją w czasie przypływu miasteczko połączone jest jedynie mającą 1800 m wąską groblą.

Na wypoczynek w Normandii warto dotrzeć do otoczonego z dwu stron przez wysokie klify nadmorskiego kurortu Etretat. Dziełem morza są niesamowicie gigantyczne, przybierające niezwykłe kształty wyrzeźbione formy skalne. Dwa z nich Portes i Aiquille są najbardziej znane.

Comments are closed.