Comments Off

SzwajcariaPołożona w Alpach przepiękna Szwajcaria jest krajem mocno przywiązującym wagę do zachowania swojego dziedzictwa kulturalnego. Udostępnia światową rekordową liczbę bliską tysiącu dużych i małych muzeów. Gro z nich rozsławionych jest na cały świat, ale są wśród nich i mniej znane, regionalne oraz lokalne. Wiele z nich z architektonicznego punktu widzenia jest absolutnym hitem np. Centre PasquArt w Biel i nowe, mieszczące się w zaprojektowanym przez włoskiego architekta falistym budynku, Centrum Paula Klee w Bernie. Najwięcej muzeów, bo aż 40, jest w Bazylei. W państwowych muzeach, a nawet i w willowym otoczeniu u prywatnych kolekcjonerów, można w Szwajcarii obejrzeć cenne dzieła malarstwa. Jedne z najpiękniejszych zbiorów dzieł sztuki skupia Muzeum Langmatt w Baden.

SzwajcariaDzieła sztuki w tym kraju podziwiać można i w miejscach publicznych, a nawet w parkach, lasach, jak również nad brzegami jezior. Na różnorodność i styl szwajcarskich budynków wpływ ma klimat, wysokość, wilgotność powietrza, czyli jednym słowem warunki naturalne. Na zabudowania chłopskie szczególny wpływ miały korzenie kulturowe oraz występujące w szwajcarskiej przyrodzie materiały budowlane: kamień, drewno i glina. Tutejsze miasta są prawdziwym bogactwem architektonicznym. Poznaje się w nich zabytki pochodzące ze wszystkich europejskich epok historii architektury. Genialnym przykładem na to są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO: Stare Miasto Berna, zamki w Bellinzonie, klasztor St. Johann w Müstair, czy opactwo w St. Gallen. W którąkolwiek stronę nie zaczniemy poznawać Szwajcarii między Jeziorem Genewskim i Jeziorem Bodeńskim, spotykać będziemy interesujące obiekty architektury i sztuki oraz bajeczne krajobrazy. Iście kulturalnym wydarzeniem będzie wizyta w kosmopolitycznej metropolii przedstawionej w miniaturze, jaką bez wątpienia jest Frynburg. Przez centrum miasta prowadzi Szlak Rzeźb, a wraz z nim rozkoszować się można widokiem ponad 40 dzieł znanych szwajcarskich i międzynarodowych artystów.

Szwajcaria otwarta jest także w sztuce i architekturze na nowe impulsy. Fantastycznie łączy stare z nowym, znane z nieznanym, a nawet rozrywkę z powagą. Od miasta muzeów Bazylei do nowoczesnego Zurychu spotyka się pamiątki przeszłości poplątane z obecnymi trendami. W Lucernie dziełem sztuki są nowoczesne budowle centrum Kulturalno-Kongresowe i The Hotel. Będący najstarszym zadaszonym mostem drewnianym w Europie, Most Kapliczny z wieżą wodną, jest godnym uwagi symbolem tego miasta. Szwajcaria jest krajem wartym poznania. Tutaj nic nas nie jest wstanie nas zawieść. Z Polski do Szwajcarii tanie latanie możliwe jest dzięki szwajcarskiemu przewoźnikowi, SWISS.

Comments are closed.