Comments Off

LanzaroteWcale nie musimy lecieć daleko, a już na pewno nie na drugi koniec świata by rozkoszować się pięknymi szerokimi plażami. Piękne Wyspy Kanaryjskie oferują turystom plażowanie na białym, różowym lub czarnym piasku. Archipelag składa się z siedmiu głównych wysp, a każda z nich jest inna i niepowtarzalna. Piękne plaże są na Fuerteventurze, na Lanzarote plaża jest czarna wulkaniczna, Teneryfa z kolei jest zielona, a Gran Canaria jest mieszanką wszystkich wysp.

Na północny wschód najbardziej wysunięta jest nazywana wyspą wiecznej wiosny, Lanzarote. Przez blisko cały rok utrzymuje się na niej temperatura ok. 25 stopni Celsjusza i przypada na niego 330 dni słonecznych. Nie ma wiec znaczenia pora roku, o której tu przyjedziemy, bo pogoda i słońce na pewno będą tu na nas zawsze czekać. Warto ją na pewno odwiedzić do podładowania baterii podczas panującej u nas mroźnej zimy.

Nie ma na nią z Polski bezpośrednich lotów. Chcąc promocyjnie na nią dolecieć musimy trochę poszperać w Internecie, a na pewno znajdziemy interesujące nas tanie loty. Lanzarote jest wyspą dla uwielbiających wędrówki i zwiedzanie. Na miejscu warto wypożyczyć samochód i na własną rękę objechać jej najwspanialsze miejsca. Po drodze, wyspa dostarczać nam będzie niezapomnianych widoków.

Los Hervideros jest miejscem, w którym spotkały się w przeszłości dwa potężne żywioły, woda i ogień. W wyniku toczącej się między nimi walki, w efekcie krystalizacji stygnącej lawy, ukształtowało się właśnie to miejsce, pełne podziemnych tuneli, głębokich skalnych szczelin i szybów. Wpływające tunelami fale niespodziewanie z potężną siła i wielkim hukiem wytryskują spod ziemi, tworząc wielkie kłębowisko piany i wspaniałe przedstawienie.

Jednym z najbardziej niezwykłych krajobrazów wyspy jest La Geria, gdzie w wyniku erupcji wulkanu Timanfaya w XVIII w. urodzajne tereny pokryła lawa i pył. Mieszkańcy poradzili sobie z tym problemem wykorzystując lawę jako surowca do uprawy. W pozostawionych przez płynącą lawę zagłębieniach i w wykopanych w wulkanicznym pyle głębokich dołach, posadzili drzewa figowe, winorośle i drzewa owocowe. Rośliny przed wiatrem ochronili stawiając niskie półokrągłe murki zocos. Dzięki temu nocą gleba zachowuje dzięki warstwie wilgoć, a w dzień zapobiegała ona jej szybkiemu wyparowywaniu. Bez potrzeby dodatkowego ich nawadniania uprawiane są tu pomidory, cebula, czosnek, melony, arbuzy, ziemniaki, kukurydza i winorośl. To tutaj powstaje legendarne wino Malvasia.

Niezwykłym miejscem jest też Jameos del Agua, położone wśród skał wulkanicznych nad brzegiem Atlantyku, podziemne jaskinie. Do podziemnej pieczary prowadzą 10 m w dół kamienne schody. Znajduje się tu położone poniżej dna oceanu małe jeziorko. Idąc dalej wchodzi się do posiadającej wspaniałą akustykę wulkanicznej groty z basenem i egzotycznym ogrodem. Prowadzące stąd schody docierają do umieszczonych powyżej tarasów widokowych. Na koniec zwiedza się muzeum wulkaniczne Casa de los Volcanes.

Comments are closed.