Comments Off

WiedeńPołożona nad Dunajem stolica Austrii – Wiedeń, będący przy okazji największym miastem tego kraju, zaliczany jest do jednego z najpiękniejszych stolic Europy. Pochodzące z różnych epok historycznych liczne zabytki, bardzo słusznie wpisane zostały na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Są one głównym powodem atrakcyjności miasta, jak i odwiedzającej go każdego roku licznej rzeszy turystów nie tylko z Europy, ale i z całego świata.

Jednym z najatrakcyjniejszych jego zabytków jest Pałac Hofburg. Imponująca jest liczba jego pokoi, dochodząca do 2600. W pałacu mieszczą się m.in. muzea, kaplice, biblioteki. Wart uwagi jest też niepowtarzalnie usytuowany i wspaniale wyposażony, jeden z najpiękniejszych pałaców barokowych Europy, Pałac Schonbrunn i otaczające go przepiękne ogrody. Przy pałacu znajduje się także ogród zoologiczny i palmiarnia. Komnat Schonbrunn ma prawie dwa razy mniej niż Hofburg. W przeszłości w pałacu mieszkał cesarz Franciszek Józef. Bywali w nim m.in. Mozart, Napoleon, Chiński cesarz Karl I. Jednym z symboli Wiednia jest usytuowana w samym sercu miasta, licząca sobie 800 lat, średniowieczna Katedra św. Szczepana. Imponująca jest jej Brama Olbrzymów i Wieże Pogańskie. W świątyni dominuje styl późnogotycki. Pod jej głównym ołtarzem, spoczywają w podziemnej krypcie urny ze szczątkami Habsburgów. Wiedeń jest urokliwym miastem. Oprócz wspaniałych zabytków, ma wiele więcej równie pięknych miejsc. Warto zwrócić uwagę na Belweder, Nowy Ratusz i odwiedzić ciekawe muzea, w tym Muzeum Historii Sztuki.

W przeszłości Wiedeń był natchnieniem wielu wybitnych kompozytorów, których wspólnie się określa wiedeńskimi klasykami. Są to m.in. bardzo znane nazwiska, takie jak: Józef Haydn, Wolfgang Amadeusz Mozart i Ludwig van Beethoven. Straussowie byli w XIX wieku najbardziej znaną artystyczną rodziną austriackiej stolicy. Wiedeń słynie na cały świat z wyśmienitej i niepowtarzalnej w smaku kawy. Tutejsi mistrzowie serwują ją na kilkadziesiąt różnych sposobów. Wiedeńska kawa ma polskie korzenie, bowiem pierwszą kawiarenkę w mieście otworzył Polak, Jerzy Franciszek Kulczyki, a nazywała się ona Dom Pod Błękitną Butelką. Do tej wybornej kawy powinno się spróbować tortu czekoladowego Sachera. Od blisko 180 lat receptura wyrobu pozostaje niezmieniona. Desery wiedeńskie to prawdziwe delicje, wśród których są m.in. uwielbiane w przeszłości przez cesarzową Sisi, kandyzowane fiołki. Samolotem z Warszawy do Wiednia znajdziemy się w trochę ponad godzinę. Na tej trasie tanie loty oferuje polski przewoźnik PLL LOT.

Wiedeń

Comments are closed.