Comments Off

NorwegianTak się możemy poczuć odwiedzając krainę tysiąca jezior, które zimą skute lodem stają się szlakami m.in. dla skuterów śnieżnych. Finlandia i jej bajkowa kraina Laponia oddalona jest od nas zaledwie o niecałe 4 godziny lotu samolotem. Finlandia dysponuje dwoma międzynarodowymi portami lotniczymi, w Helsinkach i Turku. Przybywający do Laponii korzystają z lotniska w jej stolicy Rovaniemi, które obsługuje m.in. cieszący się dobrą opinią u pasażerów, jak i atrakcyjnymi ofertami tanich lotów po Europie i nie tylko, przewoźnik Norwegian. Nie mamy z tym portem bezpośredniego połączenia. Lot z Polski do Rovaniemi odbywamy np. z międzylądowaniem w Helsinkach. Warto odwiedzić Laponię, gdyż takich miejsc jak ona, nigdzie indziej po prostu nie ma.

Finlandia jest idealnym miejscem na urlop dla miłośników czynnego wypoczynku. W okresie zimowym urlop w tej krainie spędza się jeżdżąc na nartach, albo na skuterach śnieżnych, lub jeżdżąc w zaprzęgach psich, albo zaprzężonymi w renifery saniami. Istnieje tu ponad 120 ośrodków narciarskich z oświetlonymi stokami, wyciągami, muldami do free-stylu, rynnami dla dekarzy, trasami dla amatorów snowboardu i trasami zjazdowymi. Można przeżyć przygodę spędzając jedną noc w igloo, odbyć safari reniferami, łapać spod lodu ryby i odbywać na nartach lub rakietach śnieżnych wędrówki. Wiosną-latem czas spędza się tu pływając po przepięknych jeziorach, rzekach, kanałach i zatokach lub uskuteczniając wycieczki piesze, rowerowe, a także spacery, podczas których poznaje się zabytki. Można tu też kopać ametysty, płukać złoto, czy czatować by zobaczyć rosomaka, albo niedźwiedzia.

NorwegianRównież dzieci mają ogromną radość z pobytu w Finlandii. Jednym z ważniejszych dla nich powodów jest fakt mieszkania w zaczarowanej północnej krainie Laponii, jedynego i najprawdziwszego na świecie Świętego Mikołaja. Inną atrakcją jest dla nich wizyta w Muumimaailma, czyli Dolinie Muminków, w całości poświęconej postaciom z bajki Muminki, nakręconej na podstawie serii książek pisarki Tove Jansson. W Dolinie jest domek Muminków, dom Mamy Muminka, fort piratów, a także Szepczący Las, w którym spotkać można żywe postacie z tej bajki. W Dolinie Muminków jest również mini-pole golfowe i strzeżona plaża.

Tym, co zwabia turystów z całego świata do Laponii są typowe dla okolic arktycznych zorze polarne, a tutaj panują wyjątkowo dobre warunki do ich obserwacji. Bez względu na porę roku warto odwiedzić Finlandię i Laponię, nawet dla powodu zachwycania się na każdym kroku jej nieskażoną przyrodą i malowniczymi krajobrazami. Nie brakuje tu hoteli, ale zakwaterowanie można również znaleźć w indywidualnych domkach. Zarówno północna część Finlandii, jak i południowa jest dwujęzyczna z tym, że na północy równoprawnie funkcjonuje język fiński i lapoński, a na południu fiński i szwedzki. Około 90 proc. mieszkańców zna również język angielski.

Comments are closed.