Comments Off

Lotnisko ChopinaKiedy upadł w Polsce zniewalający nas i ograniczający swobodę komunizm, otworzyły się dla nas granice, a my spragnieni poznawania świata od razu ruszyliśmy mu naprzeciw, we wszystkich jego kierunkach. Z racji na ówcześnie drogie bilety lotnicze, początkowo najwięcej objeżdżaliśmy samochodem całą Europę. Potem z oszczędności czasu i pokonywania międzykontynentalnych odległości, zaczęliśmy podróżować samolotami. A dzisiaj podniebne podróże nie tylko się nam opłacają czasowo, ale również cenowo są wielce konkurencyjne w stosunku do istniejących innych środków transportu.

Stolica najbliżej świata

W warszawskiej dzielnicy Włochy znajduje się największy i najnowocześniejszy polski port lotniczy, który od 2001 roku nosi imię Fryderyka Chopina. Obowiązującą dziś formą nazewnictwa jest Lotnisko Chopina. Oferuje ono pasażerom połączenia do pozostałych krajów Europy oraz państw Ameryki Północnej, Azji i Afryki. Posiada ok. stu rejsowych połączeń z ciekawymi miejscami ziemi i wszystkimi pozostałymi polskimi portami lotniczymi. Stale także rośnie z niego liczba połączeń czarterowych. Warszawskie lotnisko obsługiwane jest przez wiele regularnych linii lotniczych, jak i oferujących tanie latanie niskobudżetowych przewoźników. Lotnisko Warszawa jest główną siedzibą naszej flagowej linii lotniczej, PLL LOT. Najchętniej z naszej stolicy podróżujemy do Paryża, Londynu i Amsterdamu, a wewnątrz naszego kraju popularnością największą cieszą się tanie loty do Gdańska, Krakowa i Wrocławia. Oczywiście w razie konieczności można skorzystać z noclegu w jednym z wielu znajdujących się w pobliżu warszawskiego portu hotelu.

Regionalne konkurencją

Przez ostatnie lata rola Lotniska Chopina maleje na rzecz pozostałych 11 cywilno-regionalnych portów lotniczych. Powodem tego są przede wszystkim konkurencyjne tanie linie lotnicze, które serwują z nich bezpośrednie, z pominięciem przesiadek w Warszawie, połączenia z innymi krajami. Faktem jest, że miały one w stosunku do stołecznego lotniska odgrywać pomocniczą rolę. Są to lotniska: Kraków Balice, Katowice Pyrzowice, Gdańsk Rębiechowo, Wrocław Starachowice, Poznań Ławica, Rzeszów Jasionka, Łódź Lublinek, Bydgoszcz Szwederowo, Szczecin Goleniów i Zielona Góra Babi Most. Pod koniec 2012 roku pełną parą zacznie swoją działalność, oddalony o 40 km od naszej stolicy 12 port lotniczy Warszawa – Modlin, który ma za zadanie odciążenia Lotniska Chopina. Przejmuje on od stolicy głównie połączenia samolotami tanich linii lotniczych, czarterowych połączeń i towarowych. Z lotniska Modlin będziemy mieli połączenie z 24 miastami i 27 portami lotniczymi w 11 europejskich krajach. W najbliższym zimowym sezonie tanie linie lotnicze Wizz Air i Ryanair oferują z niego tygodniowo aż 173 połączeń.

W niedalekiej przyszłości

Lada dzień dla czarterowych połączeń i tanich lotów otworzone zostanie też Lotnisko Lublin, a na jesieni 2013 roku oddany ma zostać 14 regionalny port lotniczy, Radom-Sadków.

Comments are closed.