Comments Off

Piaszczyste plaże, lazur wody, drink z parasolką pod parasolem to rzeczywistość, jaka na nas czeka podczas urlopu na wyspie Cypr. Na złote plaże tej trzeciej, co do wielkości wyspy Morza Śródziemnego ściągają rzesze turystów przede wszystkim z europejskich krajów. Najpopularniejszymi jej plażami są te w Agia Napa, Paralimni i Protaras. Opływające wyspę ciepłe wody skłaniają do uprawiania przez cały rok sportów wodnych takich jak windsurfing, kite, nurkowanie.

na cyprze

Wszechobecny na Cyprze jest duch Afrodyty, która jak podaje legenda właśnie tu wyłoniła się z piany morskiej, dlatego też wyspę nazwano wyspą miłości. Turyści bardzo chętnie robią sobie zdjęcie z legendarną Skałą Afrodyty. Na zapewnienie im szczęścia w miłości pobliżu skały poszukują kamieni w kształcie przypominające serca. Z kolei nieszczęśliwie zakochani i spragnieni miłości na drzewku miłości wiążą chusteczki, żarliwie przy tym błagając Afrodytę o pomoc w tym temacie.

Najpopularniejszym centrum turystycznym Cypru jest Agia Napa, słynąca z usytuowanych blisko plaż, tawern, klubów, pubów, restauracji i luksusowych hoteli. Agia Napa jest rajem dla miłośników sportów wodnych i ulubionym miejscem młodych oraz lubiących się bawić do białego rana. Znajdą tu oni najwięcej nocnych lokali i dyskotek. Największym turystyczno-rozrywkowym ośrodkiem wyspy jest portowe miasto Limassol, będące również centrum cypryjskiego przemysłu winiarskiego. Przy degustacji tutejszych win, obejmujących około 40 gatunków, może naprawdę zwalić z nóg.

Miłośnicy antyku i zwiedzania znajdą na wyspie rzymskie ruiny, zamki krzyżowców i bizantyjskie klasztory. W starożytnym teatrze Kourion i w Pafos Odeon w ciepłe letnie wieczory wystawiane są greckie dramaty. W grecko-rzymskich ruinach w Pafos, Kourion czy Salamis, będących pozostałościami po starożytnych świątyniach, łaźniach, willach, mozaikach podłogowych można się dopatrzyć bohaterów z mitologii. Ze względu na liczne pozostałości starożytności Pafos w całości wpisane jest na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Wąskie uliczki stolicy Cypru Nikozji, będącej jednocześnie najwyżej położonym na wyspie miastem, otacza mur. Warta uwagi jest jego odrestaurowana, jedna z trzech bram, Brama Famagusty. Poza nią znajdują się w Nikozji warte odwiedzenia muzea, zabytkowe kościoły i średniowieczne budynki. Ciekawostką jest, że miasto wciąż dzieli na dwie części Zielona Linia: grecką i turecką.

Imponujący przykład bizantyjskiej architektury sakralnej na Cyprze odnajdziemy w Larnace. Jest nim kościół św. Łazarza. Wybrzeżem miasta ciągnie się wspaniała promenada ze szpalerem palm. Pobliskie tawerny, kafejki i kawiarenki są popularnym miejscem zatrzymujących się w nich spacerowiczów.

Bezpośredni lot z Polski na Cypr możliwy jest jedynie dzięki rejsom czarterowym. Poza nimi możemy wybrać te z dwoma lub nawet trzema międzylądowaniami. Atrakcyjną alternatywą może się okazać tani lot np. do Tureckiej Antalyi, a z niej dalej promem na sam Cypr.

Comments are closed.