Na równiku

Posted: 23rd February 2012 by admin in Podróże
Tags: , , ,
Comments Off

Poszukiwacze mocnych wrażeń i przygód uskuteczniają wyprawy na odległe kontynenty. Niezapomnianych przeżyć dostarcza m.in. najmniejsze państwo andyjskie, Ekwador. Przez wieki przenikały się tu najróżniejsze kultury i wpływy, a każdy historyczny okres pozostawił w nim wyraźniejsze, bądź mniej wyraźne ślady. W przeszłości tereny zamieszkiwały plemiona indiańskie, potem wcielony był do państwa Inków, a następnie rządzili tu Hiszpanie. Od 1822 r. Ekwador jest niepodległym Hiszpanii państwem. Kolonizacja hiszpańska pozostawiła w Ekwadorze nowe zabytki i nowe nurty kulturalne, którymi dziś możemy się zachwycać. Jedyną drogą dotarcia do Ekwadoru jest samolot. Ekwador jest dość kosztowną wyprawą. Ci, co go odwiedzili wiedzą, że mimo, iż zbyt tanio latać się tam nie da, przeżyta w nim przygoda warta jest każdych pieniędzy.

Ekwador

Na wybrzeżu Ekwadoru brak upałów i zachowanej na wysokim poziomie infrastruktury turystycznej. Z tego tytułu teren tego kraju nadaje się na aktywne wyprawy w Andy lub po Nizinie Amazonki. Trzeba do nich jednak być bardzo dobrze przygotowanym, gdyż nie są to zbytnio zaludnione tereny i w razie konieczności można liczyć jedynie na siebie. W Czesie wędrówek po Andach natknąć się można na zapomniane ślady dawnych cywilizacji i dziejów tego kraju. Na znacznych wysokościach Andów istnieją małe miejscowości. Ich mieszkańcy niezwykle przyjaźnie przyjmują gości, podziwiając ich dotarcie w te niedostępne z pozoru zakątki Ekwadoru. Z uwagi na różnorodność zarówno geograficzną, jak i kulturową, dla aktywnych turystów kraj ten jest wprost rajem na ziemi.

Stolica Ekwadoru Quito jest jednym z najstarszych miast Ameryki Południowej i jedną z najwyżej położonych stolic świata. Urzekająca jest pochodząca z okresu hiszpańskiej konkwisty jego zabytkowa architektura i sztuka. W celu zachowania kościołów i klasztorów zabytkowe centrum objęło swoją ochroną UNESCO. Znajduje się na nim łącznie ok. 130 zabytkowych budynków. Jednym z najważniejszych jest przepiękna, monumentalna, neogotycka, Basílica del Voto Nacional, poświecona przez papieża Jana Pawła II. Główną świątynią miasta jest zlokalizowana w samym jego sercu Katedra Metropolitalna. Poza tym kolonialna zabudowa jest tu pomieszana z nowoczesną.

Stolica Ekwadoru posiada różnorodną bazę hotelową, od rustykalnych po nowoczesne. Można w niej także tanio wynająć sam pokój, z czego najczęściej korzystają młodzi turyści. W tym mieście wielu kontrastów jest wiele restauracji, kawiarni, barów, dyskoteki, klubów z karaoke, kasyn, galerii sztuki, kawiarni, kawiarenek internetowych, sklepów z pamiątkami. Toczy się bardzo dynamiczne życie nocne, a w dyskotekach, zwanych tu salsotekami, na parkiecie króluje przede wszystkim latynoska salsa, w jej najdzikszym wydaniu, czyli salsą kolumbijską. Dla większego wysmalenia się często w lokalach tanecznych puszczana jest salsa w szybszym tempie. Atrakcją Quito jest kolejka linowa, którą dojedzie się na wzgórze z posągiem Matki Boskiej.

Comments are closed.