Comments Off

Tak ze względu na łagodny klimat nazywana jest będąca też Perłą Bałtyku, duńska wyspa Bornholm. Według legendy najważniejszy w mitologii dawnych Wikingów bóg Thor stworzył w pierwszej kolejności Danię, a z reszty, co mu pozostała tę maleńką duńską wyspę, będącą autentyczną kwintesencją tego, co zawiera cała reszta Danii. Porastają ją ogromne lasy, posiada też wielokilometrowe drobno piaszczyste plaże, wspaniałe kąpieliska, niesamowite klify, czyste środowisko, a z obecnej cywilizacji, rewelacyjnie rozbudowaną infrastrukturę turystyczną. Plaża wyspy uważana jest za najpiękniejszą i najbardziej przyjazną na całym Bałtyku. Dzięki łagodnemu wejściu do wody jest przyjazna dzieciom, a prowadzący po niej drewniany chodnik umożliwia dotarcie do samej wody niepełnosprawnym na wózkach, jak i matkom z dziecięcymi wózkami.

Majorca

Majorca

Form spędzania wolnego czasu na wyspie jest cała masa i bez wątpienia warto ją poznawać pieszo. Prowadzą przez Bornholm wyznaczone specjalne dla wędrówek ścieżki, prowadzące do najpiękniejszych zakątków wyspy i obejmujące jej malownicze miejsca widokowe. Jest też rajem dla rowerzystów. Oferuje im ponad 200 km ścieżek, zapewniając solidną porcję ruchu. Na amatorów gry w golfa czekają tu cieszące się w Europie ogromną popularnością trzy znakomite pola. Z kolei ilość, jak i jakość bornholmskich portów jest magnesem przyciągającym na wyspę żeglarzy z całego świata. Jedną z atrakcji turystycznej Bornholmu jest rejs z portów w Svaneke, Gudhjem i Allinge statkami wycieczkowymi. Z pobytu na wyspie zadowoleni są też wędkarze, gdyż tutejsze wody to przeogromne bogactwo wielu gatunków ryb.

Joboland

Zarówno dla dzieci, jak i dorosłych największą frajdą jest na Bornholmie wizyta w mega wielkim parku rozrywki Jobolandzie, będącym też świetną formą dla wypoczynku. Na jego terenie znajduje się duży aquapark i restauracja. Popularnością cieszą się również odbywające na jego terenie koncerty muzyki poważnej, jazzowej, rockowej, a także festyny i tak zwane pchle targi. Warto także na wyspie odwiedzić ciekawe muzea, galerie oraz prezentujący historię i bogactwo przyrody Bornholmu kompleks Natur Bornholm. Na uwagę zasługują też bornholmskie białe, okrągłe romańskie kościoły będące stałym elementem krajobrazu wyspy.

Noclegi na Bornholmie oferuje kilkadziesiąt hoteli i pensjonatów różnej kategorii. Są też prywatne kwatery, domki letniskowe i campingi, a międzynarodowe, duńskie i lokalne specjały serwuje gęsta sieć restauracji, barów i kawiarenek. Na pełną historycznych wrażeń, bogactw przyrody, przeżyć kulturalnych i gastronomicznych wyspę od początku maja do końca września istnieje z Polski kilka regularnych połączeń promowych. Na wyspę można również dotrzeć samolotem. Jako jedyny bezpośrednie loty oferuje z Polski na Bornholm połączenia, szwedzki niskokosztowy przewoźnik Blekingeflyg, który tanie loty z Gdańska wykonuje na wyspę aż trzy razy w tygodniu.

Comments are closed.