Comments Off

LondynJedną z największych aglomeracji świata jest Londyn, który każdego roku przyciąga rzesze turystów z całego świata wabiąc ich wspaniałymi zabytkami, muzeami i słynnymi domami towarowymi świata. Jednym z symboli brytyjskiej stolicy jest neogotycka wieża zegarowa Big Ben. Żaden turysta jej nie przeoczy, jak i pełniącego w przeszłości obronną i pałacową rolę Tower of Londyn, Pałacu Buckingham i Tower Bridge.

Poza symbolicznymi budowlami Londyn oferuje sporo atrakcji, które zobaczyć można za darmo, a przede wszystkim są to wspaniałe muzea. Miasto może się poszczycić jednym z największych Muzeów Historii Naturalnej świata, które częściowo jest interaktywne i multimedialne. Poznać w nim można mechanizmy wybuchu wulkanu, przeżyć symulowane trzęsienie ziemi, przyjrzeć się szkieletowi diplodoka i zobaczyć poruszające się oraz wydające odgłosy dinozaury. Łącznie muzeum gromadzi ponad 70 milionów eksponatów.

Innym znanym na cały świat muzeum jest British Museum, którego ponad 7 milionów eksponatów dotyczy historii starożytnej. Można tu podziwiać pochodzące z różnych epok i różnych kultur ogromne ekspozycje przedmiotów, wśród nich sarkofagi, mumie i arcydzieła sztuki. Dumą British Museum jest również największy zadaszony dziedziniec świata.

Londyn ma też interesujące muzeum Science Museum, którego eksponaty pochodzą z różnych dziedzin nauki i techniki. Są wśród nich eksponaty bezpośrednio związane z działalnością angielskich wynalazców. Tak, więc z bliska przyjrzymy się pionierskim maszynom parowym Jamesa Watta, samochodowi Rakieta George’a Stephensona, czy prototypowe odbiorniki telewizyjne Johna Bairda. W muzeum można tez odbyć wirtualną podróż na Marsa, zobaczyć nasze życie za 30 lat, czy zmienić płeć.

W Londynie zwiedzimy uważane za najlepsze na świecie muzeum międzynarodowej sztuki nowoczesnej, Tate Modern mieszczące się w przekształconym na nowoczesną galerię, ogromnym przemysłowym budynku. Zobaczymy w nim dzieła m.in. Moneta, Rothko, Matissa i Picassa.

Londyn jest stolicą, którą można zwiedzać o każdej porze roku. Najlepiej jest w nim spędzić trochę więcej czasu niż jeden weekend. Jako, że obowiązuje w Wielkiej Brytanii lewostronny ruch, nieprzyzwyczajeni do jazdy lewą strona ulicy najlepiej przylećmy do Londynu samolotem. Niskobudżetowe linie lotnicze WizzAir oferują do niego z Polski tanie loty, z których najczęściej korzystamy. Miasto ma świetny zorganizowany transport. Możemy się po nim przemieszczać autobusem piętrusiem lub metrem.

Posiadający dobry gust turyści uwielbiają buszować w każdą sobotę po Portobello Road Market, będącym największym na świecie bazarem antyków, gdzie wyszukać można prawdziwe dzieła sztuki, od mebli przez stare bibeloty i stylową biżuterię, po plastykowe pamiątki.

Comments are closed.