Comments Off

FlybeTrzecia pod względem wielkości brytyjska linia lotnicza Flybe jest bliska upadku. Zeszły rok obrachunkowy 2012/2013 liczony do 31 marca br, pogłębił tylko jej stratę finansową, która wzrosła z 6,2 mln funtów za rok 2011/2012 do 40,7 mln funtów. Sam Flybe swojej klęski dopatruje się we wzroście kosztów paliwa, jak również zmniejszonej głównie na trasach wewnątrz Wielkiej Brytanii liczbie pasażerów. Jak donoszą brytyjskie media, sytuacja jest na tyle zła, że te tanie linie lotnicze zmuszone najprawdopodobniej zostaną do zwolnienia 490 z 3 tys. pracowników.

Tonący brzytwy się chwyta

W roku działalności liczonym od kwietnia 2012 r. do końca marca 2013 r. z usług tanich linii lotniczych Flybe skorzystało 7,2 mln pasażerów, a we wcześniejszym ich liczba wynosiła 7,3 mln, co wskazuje na ich spadek o 1,1 proc. Za paliwo w tym samym okresie przewoźnik wydał 122,6 mln funtów, a w poprzedzającym go 106,4 mln funtów. Przed groźbą upadku Flybe najpewniej ratować się będzie przewidywaną przez wszystkich redukcją zatrudnienia, jak też innymi, prowadzącymi do oszczędności działaniami. Ten brytyjski przewoźnik za 20 mln funtów zamierza sprzedać do startowania i lądowania 25 slotów w porcie lotniczym Londyn Gatwick. Wiadomo już, że ich nabywcą będzie inna angielska tania linia lotnicza, easyJet. Oprócz tego Flybe opóźniło dostawę zamówionych 20 samolotów Embraer, jak również w porozumieniu z pilotami przewoźnik obniżył im wynagrodzenie o 5 proc., w zamian za dodatkowy czas wolny dla nich.

Główną siedzibą tego działającego od 1979 r. niskobudżetowego przewoźnika jest port lotniczy Exeter, który wraz w lotniskami w Birmingham i Southampton należy do trzech głównych hubów Flybe. Do 2002 r. te brytyjskie tanie linie lotnicze znane były pod nazwą Jersey European Airways, potem ją zmieniły na tę obowiązującą do dziś. Jeszcze do niedawna przewoźnik Flybe pod względem ilości przewożonych rocznie pasażerów wyprzedzał inne wyspiarskie linie lotnicze, m.in. easyJet, British Airways, BMI Grupa i Ryanair. Flybe korzystającym z jego przewozów oferuje wiele udogodnień, m.in. pasażerowie klasy biznes jak i posiadający na swoim koncie minimum 20 punktów uczestnicy programu lojalnościowego Rewards4All frequent-flyer, mają do dyspozycji na lotnisku Exeter wygodną poczekalnię z dostępem do Internetu, przekąsek i telewizora plazmowego. Pasażerowie klasy Economy plus otrzymują na pokładzie samolotów Flybe bezpłatnego drinka i przekąskę, oraz priorytet check-in, a pasażerom klasy Economy przewoźnik proponuje sprzedaż jedzenia i napoi. Na wszystkich lotach oferuje prezenty i produkty na sprzedaż.

Sitka połączeń

Tanie linie lotnicze Flybe są jednym z największych regionalnych przewoźników, poza tym oferują bilety lotnicze na ponad sto 160 tras do 12 krajów Europy. Wśród obsługujących przez linie portów lotniczych jest warszawskie lotnisko im. Chopina, na które lata z Birmingham, Bristolu, Manchesteru, Newcastle i Edynburga.

Comments are closed.