Comments Off

Kolory mogą być żywe i smutne, nasycone i pastelowe, zdobić wnętrze i dzięki ich intensywności i odcieniom wpływać na postrzeganie świata. Ich odcienie zależą od rodzaju oświetlenia. W pomieszczeniach można mówić o świetle naturalnym i sztucznym. W otwartej przestrzeni zależą np. od kąta padania słońca, pędzących chmur i ich zagęszczenia.

Burano

Bez względu na nasze upodobania kolorystyczne, żywe kolory zawsze poprawiać będą nasz nastrój. W wielu miastach Polski wymalowane nimi szare do niedawna blokowiska, jakże potrafią nadać krajobrazowi milszy dla oka odbiór. Do jednych z najbardziej kolorowych miast nie tylko Polski, ale i świata zaliczyć można Wrocław. Zwłaszcza Rynek Główny przyciąga uwagę intensywnymi barwami budynków. Kolorowe i stylowe kamieniczki dodają miastu niepowtarzalnego uroku.

Kolorowe i fantazyjne są uliczki niewielkiej wysepki Burano, koło Wenecji. Mieniące się jaskrawymi kolorami domostwa są pomocne przy odnajdywaniu ich w porannej mgle powracającym z połowu rybakom. O wyborze kolorystyki domu mieszkańcy nie mogą sami decydować. Jego barwa musi zostać zaakceptowana przez lokalne władze. Ma to na celu uniknięcie częstego powtarzania się ich. Mieniące się kolorami Burano zwane jest perełką weneckiej laguny.

Innym pięknym kolorowym miejscem Europy jest położone na wpisanym na listę UNESCO fragmencie Riwiery Liguryjskiej – Cinque Terre, miasteczko Manarola we Włoszech. Niesamowicie kolorowe domostwa kontrastują urwistymi czarnymi skałami, na których stoi i granatowym morzem. W całości jest to wspaniały krajobraz. Niegdyś te kolorowe domy-wieże pełniły charakter obronno-mieszkalny.

Jednym z najpiękniejszych miast Meksyku jest figurujące na liście UNESCO Guanajuato. Jego centralna część jest istnym labiryntem malowniczych ryneczków z dochodzącymi do nich wąskimi, krętymi uliczkami, przy których stoją kolorowe domy. Miasto przepełnione wspaniałą hiszpańską architekturą z końca epoki kolonialnej, rozkochuje w sobie każdego przybysza.

W kolorach soczystej żółci, pomarańczy i czerwieni tonie historyczna dzielnica norweskiego miasta Bergen, czyli w całości wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO Bryggen. Jej już z daleka pięknie wyglądające, kolorowe drewniane domki, patrzą na wodę, frontem zwrócone są do portu.

W północno-zachodnich Indiach, na skraju pustyni leży nazywane Niebieskim Miastem, Dżodhpur. Bijący ze ścian domostw lazur wprost oślepia. W przeszłości kolorem tym malowali swe domy bramini, a potem stało się to tradycją. Na skalistym wzgórzu dominuje nad miastem potężny fort z pałacem. Dziesięciokilometrowy mur otacza stare miasto.

Na krzykliwe kolory różu, turkusu i zieleni pomalowane są ściśle do siebie przylegające domy Bo-Kaap, dzielnicy Kapsztadu w RPA, uchodzącej za najbardziej romantyczny zakątek miasta. Położona jest w pięknym krajobrazie górującej nad nią Góry Stołowej i Atlantyku.

Europejskie kolorowe miasta, za sprawą ofert tanie loty wielu linii lotniczych, można zwiedzić w granicach zdrowego rozsądku.

Comments are closed.