Karaibski skarb

Posted: 13th November 2012 by admin in Podróże
Tags: , , , ,
Comments Off

KubaKuba najczęściej kojarzy się nam z Fidelem Castro, zwijanymi na udach młodych dziewcząt cygarami i rumem. Kraj ten dzięki pikantnej Salsie nazywany jest bardzo często gorącą wyspą. Kuba jest niezwykle atrakcyjna turystycznie, ale niestety ze względów geopolitycznych i finansowych mocno w kierunkach podróżniczych przegrywa z bliższą nam Turcją, Chorwacją, Hiszpanią czy też Egiptem. Kraj ten dysponuje ponad 180 portami lotniczymi, z czego jedenaście jest lotniskami międzynarodowymi. Jak z każdym krajem po drugie stronie globu nie mamy z Kubą bezpośrednich połączeń lotniczych i raczej w tamtym kierunku ciężko jest o tanie loty. Bardzo się opłaca skrzyknąć z większą grupą przyjaciółmi czy znajomymi i zakupić zawsze atrakcyjne cenowo grupowe bilety lotnicze.

Odkryty ląd

Pod koniec XV w. ten piękny zakątek świata pojawił się przed prowadzonym przez odkrywcę Krzysztofa Kolumba statkiem i zawładnął od pierwszego spojrzenia sercem tego podróżnika, który uznał Kubę za najpiękniejszy zakątek świata, widziany kiedykolwiek ludzkimi oczami. Następne pokolenia podróżników z ogromną jak i on przyjemnością poznawały tajemnice Kuby. Krzyżowały się przez nią szlachetne szlaki handlowe importerów: wenezuelskich pereł, kolumbijskich szmaragdów, peruwiańskiego złota i meksykańskiego srebra. Była też niegdyś największym eksporterem cukru, jest producentem wyśmienitego rumu i wspaniałych cygar.

Bogactwo i bieda

Odwiedzając kubańskie prowincje spotkamy się z niezwykłą otwartością miejscowej ludności. W odróżnieniu od mieszkających w miastach są oni bezinteresowni, bardzo serdecznie turystów zapraszają do własnych domów i goszczą ich. Bardzo ich interesuje świat, zachodzące na nim zmiany i chętnie słuchają przekazywanych przez turystów informacji. Komunikacja z nimi nie należy do trudnych, gdyż większość włada językiem angielskim. Zwiedzając Kubę musimy być też przygotowani na to, że zetkniemy się z dwoma światami, przerażającą biedą i rażącym bogactwem. Poza tym nadal jest to niezwykle roztańczony i rozśpiewany naród, który kusi i jak magnes przyciąga turystów smakami wyśmienitych alkoholi i niezwykle dla nas egzotycznymi zapachami cygar.

Hawana – plaża, bulwar i zabytki

Przybywający na Kubę turyści najczęściej zatrzymują się w hawańskich hotelach, przeważnie położonych w sąsiedztwie najciekawszych zabytków architektonicznych oraz hal widowiskowych, gdzie odbywają się walki bokserskie. Kubańska stolica słynie właśnie z boksu oraz z szachów. Ogromną popularnością cieszą się hawańskie białe plaże z drobnym piaskiem i ciągnący się prze kilka kilometrów, zawsze jest pełen ludzi, nadmorski bulwar. Tu się tańczy, śpiewa, rozmawia, pije… Po Hawanie kursuje największy, a przy tym i najbardziej niewygodny autobus świata guagua, który bardziej niż autobus przypomina wagon kolejowy. Można też korzystać z pełniących rolę minibusów amerykańskich colectivos. Kursują też po kubańskiej stolicy bici taxi, czyli taksówki rowerowe i mototaxi będące taksówkami motocyklowymi.

Comments are closed.