Comments Off

SopotJest nim jedno z moich ukochanych miast, Sopot. Przeprowadzone na jego terenie wykopaliska archeologiczne, wskazują na ślady zamieszkania z około V w. p.n.e. W późniejszych latach to właśnie stąd transportowany był do imperium rzymskiego, wydobywany w tym rejonie bursztyn. Pierwsze wzmianki o Sopocie pochodzą z początku 1283 roku. Na przełomie XVIII i XIX w. stanął w nim pierwszy dom letniskowy i wybudowano pierwsze kąpielisko morskie. Jego częstymi gośćmi byli Gdańszczanie.

Przełomowym dla miasta momentem było wzniesienie przez byłego lekarza armii napoleońskiej Jana Haffnera, Zakładu Kąpielowego, wybudowanie mola, utworzenie parku, a następnie wybudowanie Domu Zdrojowego, Łazienek Południowych i Łazienek Północnych. To w nich chorzy na reumatyzm i narząd ruchu mogli wykorzystywać solanki i borowinę. Bardzo szybko ten uzdrowiskowo-wypoczynkowy ośrodek zaczęli doceniać krajowi turyści i zagraniczni goście.

Dziś Sopot jest jednym z najwspanialszych i najpopularniejszych ośrodków rekreacyjno – turystycznych w Polsce. Zjeżdża do niego praktycznie cały świat, w czym pomaga mu sąsiedztwo gdańskiego międzynarodowego portu lotniczego, na które ze światowych, jak i polskich lotnisk serwowane są tanie loty do Gdańska, a stąd już do Sopotu, jest przysłowiowy rzut beretem. Głównymi jego atrakcjami są plaża i największa jego chluba, liczące 511,5 m długości molo, będące najdłuższym drewnianym w Europie. W sezonie do późnych godzin pełny jest zakochanych, i nie tylko spacerowiczów. Przed molo znajduje się plac z fontanną, muszla koncertowa, oszklona od strony morza galeria i będąca punktem widokowym wieża.

Prowadzą stąd znajdująca się tuż przy molo czynna w sezonie letnim. Niedaleko stąd jest do najpopularniejszego sopockiego deptaku, zwaną Monciakiem ulicę Bohaterów Monte Cassino. To wspaniałe miejsce na wypicie kawy w uroczej kafejce, zrobienie w ekskluzywnym sklepie zakupów, a nawet wstąpienie do teatry lub kina. Latem przewijają się przez Monciak tłumy turystów. Wspaniałym przeżyciem może się okazać skręcenie w jedną z bocznych uliczek i odkrycie zabytkowych parków, zadbanych i niezwykle pięknych ogrodów. Niepowtarzalny klimat nadają mu secesyjne kamieniczki.

Sopot sprzyja również uprawianiu praktycznie wszystkich dyscyplin sportu. Pomijając wodne dyscypliny są tu kompleksy kortów tenisowych, stadiony do gry w rugby, piłkę nożną i lekkoatletyczny, do uprawiania joggingu ścieżki zdrowia, tor wyścigów, jest też szkółka jeździecka. Zimą z kolei działają leśne wyciągi na Łysą Górę. Na terenie miasta jest Centrum Sportu, kryty basen i aquapark. O każdej porze roku można tu spacerować wzdłuż morza, cztero i półkilometrową plażą. W Sopocie odbywają się też międzynarodowe regaty.

Miasto tętni życiem cały rok, Rozsławiły go nie tylko rekreacyjno-wypoczynkowe atrakcje, ale i liczne imprezy kulturalne, który odbywają się w nim cały rok i przyciągają ponad dwa miliony turystów i wczasowiczów. W świecie najbardziej znany jest z Sopot Festiwalu.

Comments are closed.