Comments Off

KambodżaPołożona na Półwyspie Indochińskim, w południowo-wschodniej części Azji, choć jest niezwykła, wciąż nie do końca jest poznanym i niedocenionym turystycznie krajem. Od południowego-zachodu oblewają Kambodżę wody Zatoki Tajlandzkiej. Jej sąsiadami są: Tajlandia, Laos i Wietnam. Warto ją odwiedzić między grudniem a lutym, w tym okresie jest tu najbardziej turystom sprzyjający klimat. Kambodża może się nam pochwalić istnymi cudami natury i stworzonymi ręką człowieka licznymi arcydziełami.

Świat Kambodżę rozpoznaje przede wszystkim po wpisanym na Listę UNESCO kompleksie zabytków Angkor, pradawnej stolicy Imperium Khmerów. Miejsce to jest prawdziwym rajem dla miłośników historii. W tym niezwykłym mieście kamiennych świątyń główną budowlą jest wzniesiona ku czci hinduskiego boga Wisznu, świątynia o pięciu wieżach, Angkor Wat. Wieże przypominają kamienne pąki lotosu. Świątynia jest najważniejszym symbolem Kambodży. Jej wizerunek widnieje na fladze państwa. W krajobrazie surowe bryły kamienia świątyni z subtelnymi ornamentami toczą dziś walkę z naturą. W ich szczeliny wdzierają się rośliny, które swymi potężnymi korzeniami oplatają mury.

Niepowtarzalny klimat ma również stolica kraju, Phnom Penh. Interesującymi obiektami, wartymi uwagi są w niej XVII-wieczny Pałac Królewski, Narodowe Muzeum Sztuki i Muzeum Ludobójstwa, będące pamiątką tutejszych krwawych wydarzeń lat 70. W jej wąskich uliczkach sprzedawany jest surowy jedwab, piękne kolorowe khmerskie szale oraz przysmaki lokalnej kuchni.

Kambodża oferuje także turystom kurorty nad zatoką, nad brzegiem ciepłego morza. Co prawda baza turystyczna jest tu skromna, ale w tych stronach jest to akurat niebywałą zaletą. Na własną rękę możemy poznać urokliwie i malowniczo położone miasteczka, np.: Sihanoukville, Kep i Battambang. W tych dwóch pierwszych znajdują się najładniejsze plaże. Koniecznie trzeba zobaczyć zachód słońca nad Mekongiem, który śmiało można powiedzieć, że nie ma sobie równych. Warto też wypożyczyć samochód i pojechać zobaczyć poletka ryżowe oraz ciekawe pozostałości architektury kolonialnej, czyli dawne rezydencje i świątynie.

KambodżaSmaczna jest kambodżańska kuchnia, której przeważającym elementem są przyrządzane na wiele różnych sposobów owoce. Warto próbować tych nieznanych nam pyszności. Rośnie w Kambodży będący największym na świecie rosnącym na drzewie owocem, jackfruit, czyli owoc chlebowca. Jego waga dochodzi do 35 kg i 90 cm długości. Młody i zielony jest głównym składnikiem wegetariańskich dań curry. Dojrzały jackfruit ma żółtą skórkę. W środku ma soczysty biały miąższ z drobnymi jak mak pestkami.

Najłatwiej i najszybciej do Kambodży dotrze się samolotem. W Phnom Penh znajduje się najważniejszy i największy port lotniczy kraju. Z Polski połączenia tu wykonywane są przeważnie z dwoma międzylądowaniami. Najlepszą ofertę tanie loty proponuje polski LOT. Obywatele Polski mają obowiązek posiadania wizy turystycznej, które otrzymują na granicy.

Comments are closed.