Comments Off

BułgariaPrawie każdemu Bułgaria kojarzy się z pięknymi plażami nad Morzem Czarnym. Dzięki stojącej w tym kraju na bardzo wysokim poziomie turystyce, coraz częściej obieramy na wakacje bułgarski kierunek. Dzisiejsza Bułgaria to już naprawdę inna kraina niż 20 lat temu. Mimo, że nie brakuje jej wciąż szpecących kurorty budynków socrealistycznych, to przez te lata wyrosły też między nimi i nowe hotele, deptaki, szpalery oraz sklepiki.

Bułgaria na lato

W cieszących się popularnością nadmorskich kurortach nie brakuje słońca, szerokich plaż, a dodatkowym ich atutem są niskie ceny, które jak ogromny magnez przyciągają turystów do Burgas, Nessebaru, Słonecznego Brzegu, Warny i Złotych Piasków. Najchętniej odwiedzamy Słoneczny Brzeg, w którym plaża ciągnie się przez 8 km, a płytkie przy brzegu morze stworzone jest na urlop dla rodzin z dziećmi. Z kolei atrakcją Złotych Piasków, oprócz 4 km plaży i morza są wykorzystywane do zabiegów odnowy biologicznej źródła ciepłej wody mineralnej. Największym miastem bułgarskiego wybrzeża jest Warna, w której oprócz typowo wakacyjnych atrakcji na uwagę zasługuje katedrę Najświętszej Marii Panny i muzeum archeologiczne. Uwielbiany przez turystów jest położony na klifach Bałczik. Warto też dotrzeć na przylądek Kaliakra i w czasie rejsu statkiem, jedząc kolację, podziwiać niezapomniany zachód słońca. Oprócz plażowania atrakcją wakacji w Bułgarii jest latanie na ciągniętym przez motorówkę spadochronie, pływanie skuterem, a dla amatorów mocnych wrażeń skok na bungee.

Bułgaria na zimę

Narty w Bułgarii, to żaden żart! Niedaleko stolicy Sofii, znajduje się nadające na zimowe szaleństwa i wypoczynek, usytuowane na wysokości 1350 m n.p.m. dość stare miasteczko Borowec. Sezon narciarski trwa tu od grudnia do połowy kwietnia. Ale miasteczko to atrakcyjne jest zarówno zimą, jak i latem. Każdego przybyłego do niego gościa urzeka swoją piękną architekturą. W iście górskiej scenerii czekają tu na turystów tanie pensjonaty, w których jeśli się zamierzamy zatrzymać musimy wcześniej dokonać rezerwacji noclegów. Na zakwaterowanie, jak i wyżywienie stać tu każdego. Borowec jest największym, a w dodatku jednym z najnowocześniejszych ośrodków turystyki górskiej w Bułgarii. Koniecznie zajrzyjmy też do położonego przy trasie kolejki gondolowej pałacyku myśliwskiego Carska Bistrica. Warto też skusić się na przejażdżkę kolejką gondolową na pobliski Jastrebec. Pokonując nią 5 km w 25 min. znajdziemy się na wysokości 2369 m n.p.m. skąd rozciąga się niesamowicie zapierający dech w piersiach widok.

Czym do Bułgarii

Chociaż ponad 30 godzinna podróż autokarem ma swoje plusy, np. możliwość podziwiania ciekawych widoków mijanych krajów, to do Bułgarii dla zaoszczędzenia czasu zdecydowanie bardziej opłaca się polecieć samolotem, bo przelot trwa ok. 2 godz. Dodatkowym atutem są udostępniane przez tanie linie lotnicze w przystępnych cenach bilety lotnicze zarówno na bułgarskie wybrzeże, jak i do samej Sofii.

Comments are closed.