Comments Off

Od dawna planowałam odbyć majową podróż do Fatimy, ale zawsze coś było mi przeszkodą. W tym roku, bez względu na wszystko, postanowiłam dłużej nie odwlekać i dlatego już w styczniu kupiłam bilet na bardzo tani lot z Krakowa do Lizbony, z przesiadką w Monachium. Dokonałam też rezerwacji noclegu w hotelu.

Fatima

Do Sanktuarium z portugalskiej stolicy, co dwie godziny kursują z dworca autobusy. Na miejscu przywitał mnie polski napis „Poczekalnia”. Na jego widok poczułam wewnętrznie rozchodzące się po moim ciele ciepło. Oczywiste dla nas jest, że widnieje on dzięki ocaleniu Naszego Wielkiego Rodaka, Jana Pawła II, jakie zawdzięczał Matce Boskiej Fatimskiej w wyniku dokonanego na nim 13 maja 1981 roku zamachu.

Na pamiątkę objawień obchodzone jest w tym dniu w Fatimie największe tutejsze święto. Objawienia miały miejsce każdego miesiąca od 13 maja 1917 roku. Ich świadkami było troje dzieci, Łucja, Hiacynt i Franciszek, zaś 13 października niezwykłą światłość widziały już całe tłumy ludzi. Od tamtej pory leżące wokół Fatimy łąki Cova da Iria są celem pielgrzymów z całego świata, których liczba każdego roku znacznie przybywa. Dziś Fatima przyjmuje od 4 -6 milionów! Wioska będąca do niedawna biedną i niewielką, dziś jest najszybciej rozbudowującym się w Portugalii miasteczkiem. Na potrzeby pielgrzymów jak grzyby po deszczu wznoszone są domy pielgrzymów, nowoczesne hotele i kwatery prywatne.

Starą architekturę Fatimy zagłuszyła ta bardzo nowoczesna. Na głównym placu miasta stoją naprzeciwko siebie dwie świątynie, stara Bazylika Matki Boskiej Różańcowej i nowoczesna bryła kościoła Trójcy Przenajświętszej. Najważniejszym miejscem Fatimy jest jednak plac wokół dębu ostrokrzewowego. Stoi obok niego obudowana pawilonem kapliczka, w której centralnej części stoi figurka Matki Boskiej. Jest to miejsce objawienia się jej w przeszłości. Między pielgrzymami, a figurką znajduje się ochronna szyba, która podnosi się jedynie w czasie modlitwy różańcowej, jaką się tu odmawia kilka razy dziennie. Najbardziej podniosła jest ta wieczorna, połączona z Procesją Światłą, podczas której figura obnoszona jest wokół placu, a za nią z zapalonymi świecami podążają wierni. Idąc w procesji słyszałam modlitwy we wszystkich językach świata, w tym i w języku polskim. Wzruszyło mnie to do łez.

Wiele się słyszy o tajemnicach fatimskich. Część z nich już się sprawdziła, w tym ta dotycząca zamachu na Ojca Świętego. Więcej o nich można się dowiedzieć zwiedzając w muzeum wystawę “Fatima Światło i Pokój”, połączonej z filmową projekcją. Zobaczymy na niej również kulę, która trafiła Jana Pawła II, a która wprost idealnie pasuje do pustego miejsca w koronie świętej figury. Tajemnica tego fenomenu przyprawiła mnie o ciarki. Muzeum skupia także ofiarowaną przez pielgrzymów bogatą kolekcję wotów.

Moje marzenie o wyprawie do Fatimy spełniło się. Utwierdziłam się w tamtym magicznym miejscu, że życie nie tylko tajemnicą, ale i prawdziwym cudem jest.

Comments are closed.