Comments Off

KonstantynopolZa taki uważa się Stambuł, który w swej historii nosił też nazwy: Bizancjum i Konstantynopol. To piękne jedno z najstarszych i największych miast świata, było stolicą Cesarstwa Rzymskiego, Cesarstwa Bizantyjskiego i Wielkiego Imperium Turków Osmańskich. Miasto położone jest częściowo w Europie, a częściowo w Azji. Cieśnina Bosfor jest tym, co je przedziela. W tym wielokulturowym mieście pełno jest wspaniałych zabytkowych kościołów, meczetów i pałaców. Największe ich skupisko jest na wrzynającym się w cieśninę Bosfor przylądku, dawnym Konstantynopolu, czyli na Starym Mieście.

Kościół Mądrości Bożej, zwany również Wielkim Kościołem, jest czwartym na świecie, co do wielkości katedralnym kościołem i symbolem Stambułu. Ta bizantyjska świątynia, uznawana jest bezdyskusyjnie za najwspanialszy z całego pierwszego tysiąclecia naszej ery, obiekt architektury i budownictwa. W środku ściany zdobią przepiękne mozaiki i freski. Największe wrażenie robi mająca 31 metrów średnicy wieńcząca Hagia Sophia, kopuła. Dziś w kościele mieści się muzeum. Jednej z kolumn świątyni, na której widnieje stela świętego Grzegorza Cudotwórcy, zwanej płaczącą lub pocącą się, przypisuje się magiczne właściwości. W kolumnie tej znajduje się otwór. Można do niego włożyć kciuk. Resztą palców, jeśli jesteśmy w stanie wykonać pełen obrót o 360 stopni, a ów kciuk będzie lekko wilgotny, to spełni się nasze życzenie. Legenda głosi, że każdy udany obrót, w pożądanym przez muzułmanów kierunku, nieco przesuwa całą świątynię. A chodzi o to, że kościół ten wybudowano jako chrześcijański i jego oś odchylona jest od tradycyjnego w islamie kierunku o 10 stopni.

Niedaleko Hagia Sophia trzeba zobaczyć Błękitny Meczet i Hipodrom. Nie wolno zapomnieć o XV-wiecznym Pałac Topkapi. Mieszkali w nim kolejni sułtani. Ze wspaniałych ogrodów Pałacu roztacza się panorama na Bosfor. Każdy turysta musi też zaliczyć wizytę w Krytym Targu, gdzie znajduje się 4 tys. sklepików. Kupić można w nich właściwie wszystko: niezwykle aromatyczne przyprawy, warzywa, złoto, srebro, miedziane naczynia, alabaster, dywany, antyki, ubrania i całe mnóstwo innych wyrobów. Można sobie też zafundować wzdłuż Bosforu przejażdżkę łódką.

Warto spojrzeć na Stambuł z łodzi płynącej wzdłuż jednej z najpiękniejszych cieśnin świata Bosforu. Ten liczący 32 kilometry długości przesmyk, łączy Morze Śródziemne z Morzem Czarnym.

Z Polski bezpośrednie loty do Stambułu wykonuje polski LOT i tureckie linie Turkish Airlines. Z jednym międzylądowaniem tanie loty, tańsze od tych bezpośrednich, wykonuje airBaltic.

Konstantynopol

Comments are closed.