Comments Off

Ta jedna z najpiękniejszych stolic Europy jest znakomitym pomysłem na spędzenie uroczego weekendu we dwoje. W ramach promocji z Polski do Budapesztu można trafić na tanie loty m.in. liniami lotniczymi MALEV, Lufthansa i Ryanair.

budapeszt

Przepływający przez Budapeszt Dunaj dzieli miasto na prawobrzeżną Budę i lewobrzeżny Peszt. Najstarsza część miasta położona jest na niewielkich wzgórzach Budy. Dla turystów azymutem jest jej góra Gellerta. Skupione są tu najstarsze jego zabytki i willowe dzielnice. Dla odmiany Peszt jest płaskim terenem z mieszkaniowymi i przemysłowymi dzielnicami. Obie części miasta, jak klamrami, łączy siedem mostów drogowych i dwa kolejowe.

W Budapeszcie nie sposób się nudzić. Jego zwiedzanie najlepiej zacząć od Wzgórza Zamkowego i wykutych pod nim jaskiń oraz pełnej przyozdobionych gotyckimi łukami kamienic, średniowiecznych i barokowych rzeźb starówki. Zamek Królewski mieści we wschodnim skrzydle Galerię Narodową. W południowym znajduje się Muzeum Historii Budapesztu, a w północnym Muzeum Historii Współczesnej. Do zamku jakby doklejony jest Pałac Sandora, który ze względu na piękne wnętrza warto zwiedzić. Kompleks królewskich zabudowań oraz Wzgórze Zamkowe wpisane są na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Na przepięknym Placu św. Trójcy stoją pomniki, m.in. pierwszego króla Węgier, św. Stefana i wybudowany w latach 1255-69 kościół. Pełnił on w przeszłości rolę świątyni koronacyjnej władców węgierskich.

Peszt również posiada swoją historyczną część z neoklasycznymi kamieniczkami i tętniącymi życiem przez całą dobę wąskimi uliczkami. Na głównym placu stoją XIX-wieczne latarnie, sporo jest zieleni i kawiarni. Wart uwagi jest stojący w pobliżu łańcuchowego Mostu Elżbiety najstarszy w Peszcie kościół z 1046r., ruiny starej twierdzy Kontra Aquincum, największa w Europie synagoga, w której siedzibę ma Muzeum Żydowskie. Pełno eklektycznych kamienic, a jedną z najpiękniejszych eklektycznych budowli jest gmach Muzeum Etnograficznego.

Największą świątynią Budapesztu jest Bazylika św. Stefana. Ogromne wrażenie robi jej 96-metrowa kopuła z mozaiką przedstawiającą Boga Ojca. Schodami lub windą można dostać się na jej antresolę. Wspaniałe rzeźby zdobią frontową ścianę bazyliki. Jedną z relikwii tu przechowywanych jest zabalsamowana prawa ręka króla Stefana. Dzielnica Terezvaros jest istnym bogactwem zabytków i wspaniałej architektury. Godna uwagi jest tu opera i pałac Drechslera.

Zabytków, muzeów i atrakcji w Budapeszcie jest ogromna ilość, a miasto kryje w sobie wiele niezwykłych miejsc. Na Wyspie Małgorzaty znajduje się kąpielisko, kompleks basenów i korty tenisowe. Stolica Węgier ma też ZOO, japoński ogród bon-sai, palmiarnię z akwariami, a także Oceanarium-Tropicarium. Atrakcją jest także kuchnia węgierska, której duma jest zupa gulaszowi i węgierskie wina.

Comments are closed.