Białe człowieki u króla Juliana

Posted: 5th July 2012 by admin in Podróże
Tags: ,
Comments Off

MadagaskarNiedaleko Afryki na Oceanie Indyjskim położona jest wyspa Madagaskar, najczęściej kojarząca się nam z będącą lemurem filmową postacią króla Juliana i ogromnymi baobabami. Tymczasem oprócz lemurów, których różniących się barwą i wielkością jest tu ponad 70 gatunków i odmian, żyje na niej też wiele egzotycznych ptaków i zwierząt, a poza baobabami wyspa może się poszczycić również tropikalnymi lasami, ciągnącymi się kilometrami piaszczysto-białymi plażami i nieprzeciętnymi krajobrazami.

Madagaskar

Madagaskar najczęściej odwiedzają spragnieni przygód turyści. Ich poszukiwaniu towarzyszy ekscytująca tajemniczość tego kraju. Odwiedzający go zakochują się również w tutejszych plażach z białym piaskiem. Licząca 5 tyś. km linia brzegowa pełna jest uroczych zatok, koralowych atoli i wysepek. Amatorzy nurkowania mają tu rewelacyjne ku temu warunki.

Na tej czwartej, co do wielkości, największej wyspie świata, występują dwie pory roku: deszczowa i sucha. Ta druga trwa od maja do połowy października. Latem temperatury osiągają ponad 30 stopni Celsjusza, a zima mogą wynosić w granicach 10. Położenie Madagaskaru i rzeźba terenu ma wpływ na różnorodność klimatyczną. Na północy wyspy, wśród wulkanicznych wzgórz, położony jest niewielki Park Narodowy Ambre, który warto odwiedzić by popodziwiać cudownie kwitnące orchidee. Jest też sawannowo-leśny Park Narodowy Salo, którego największa atrakcją są żyjące na jego terenie lemury.

Antananarywa

Stolica Madagaskaru, Antananarywa jest największym miastem wyspy. Najważniejszym jego zabytkiem jest Pałac Królowej. W wyniku pożaru w 1995 r. przetrwały po nim tylko kamienne ściany. Od 2006 r. trwa jego pracochłonna i kosztowna odbudowa. Część ocalałych z pożaru eksponatów przeniesiono do również zniszczonego w pożarze w 1975 r. Pałacu Premiera, który już odrestaurowany udostępniony jest zwiedzającym. Ciekawe są w Antananarywie muzea. Eksponatami Muzeum Paleontologii są kości dinozaurów i prehistorycznych zwierząt, skamieliny i kolekcja motyl. Godne uwagi są też targowiska. Można na nich kupić przepiękne wyroby lokalnych rzemieślników.

Około 20 km od stolicy znajduje się zlokalizowana na dwóch wzgórzach i składająca się z cmentarzy oraz królewskiego miasta, wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO Ambohimanga. Panuje w kompleksie atmosfera tajemnicy i mistycyzmu. Miasto chronione jest przez wymyślny system fos oraz siedem kamienny bram wjazdowych. Jego okolica wlicza się do grupy świętych wzgórz. Przyjeżdżają w te strony pielgrzymi z całego Madagaskaru.

Polskim akcentem na Madagaskarze jest postać podpułkownika wojska francuskiego Maurycego Beniowskiego, który to przybył tu w 1773 r., a trzy lata później został przez tubylców obwołany królem wyspy. Mimo tej historii nie mamy z Madagaskarem bezpośredniego połączenia lotniczego. Z Europy bez przesiadek dolecimy na wyspę z Mediolanu, Rzymu, Paryża i Marsylii, jednak z uwagi na odległość tanio latać się tam niestety nie da.

Comments are closed.