Comments Off

podróżeUwielbiamy podróżować i coraz częściej wybieramy się w świat lotniczym środkiem transportu. Decyduje o jego wyborze czas, w jakim pokonujemy tysiące kilometrów, wygoda, bezpieczeństwo, a nawet cena, bo przy tak dużej konkurencji na rynku i walce o klienta, tanie loty są wprost na każdą kieszeń. Niedogodnością podróżowania podniebnym środkiem transportu są nasze bagaże. Linie lotnicze narzucają zarówno do ich ilości, jak i ciężaru ograniczenia. W przypadku przekroczenia limitu ponosimy dodatkowe, w dodatku niemałe opłaty. Wyjazdy przede wszystkim urlopowe, ale i rodzinne, wakacyjne, czy nawet służbowe wiążą się z potrzebą wzięcia ze sobą mnóstwa rzeczy. Warto przed podróżą samolotem dobrze się nad ich ilością i sensownością zastanowić. Po spakowaniu walizek, czy toreb sprawdźmy dobrze ile nasz bagaż waży i dowiedzmy się, jakie są wymogi, co do niego u przewoźnika, z którym lecimy oraz jakie dane linie lotnicze przewidują za nadbagaż opłaty.

Opłata za bagaż rejestrowany, który oddajemy do luku bagażowego, głównie w tradycyjnych liniach lotniczych wliczona jest w cenę biletu, a dopuszczalna jego waga najczęściej wynosi od 15-20 kg. W przypadku tanich linii lotniczych, przewoźnik może za każdy kilogram takiego bagażu pobierać opłaty, wprowadzając przy tym limit jego wagi, np. do 15 kg. Poza tym na pokład samolotu możemy zabrać bagaż podręczny, który opłacony jest w cenie biletu. Aby mógł się zmieścić w luku bagażowym nad siedzeniem pasażera, nie powinien przekroczyć wymiarów: 55 x 40 x 25 cm. Waga bagażu podręcznego najwyżej powinna wynosić 10 kg, ale niektóre linie dopuszczają nawet 20 kg. Jeśli nie mieścimy się z kilogramami w limicie za każdy kilogram nadbagażu możemy zapłacić od 10-20 euro.

W przypadku, jeśli nasz bagaż z konieczności sporo przekracza limit, a wszystko, co w nim jest musimy w podróż ze sobą zabrać, warto przemyśleć inny wariant. Bardziej opłacalne się okazuje przesłanie bagażu kurierem i odebranie go w wyznaczonym za granicą miejscu. Skorzystanie z usług kuriera korzystne będzie dla wyjeżdżających na dłużej, studia, czy do pracy. Osoby takie muszą najczęściej zabrać ze sobą dużo potrzebnych rzeczy. Przykładowo za kilogram nadbagażu u niskobudżetowego przewoźnika WizzAir wynosi 45 zł, zaś wysyłając paczkę przez firmę kurierską do innego kraju Unii Europejskiej zapłacimy 122 zł, ale za 30 kilogramów. Jak widać dzięki kurierskiej usłudze sporo możemy zaoszczędzić. Tak nadaną przesyłkę możemy również ubezpieczyć.

Comments are closed.