Comments Off

urlopLato coraz bliżej i nim się spostrzeżemy zaczniemy się pakować kolejny raz na długo wyczekiwane wakacje. Miejsce na ich spędzenie dobieramy sobie do naszych oczekiwań, wymagań i potrzeb. Oczywiście gdziekolwiek się udamy interesować nas będą koszty spędzonego urlopu, warunki bazy noclegowej no i oczywiście pogoda. Co do tej ostatniej nie ma gwarancji jeśli zdecydujemy się na wakacje w Polsce. W innym regionie Europy prawdziwie letnia pogoda w wielu miejscach jest po prostu gwarantowana. Jej pewność, jak i serwowane przez linie lotnicze promocyjne tanie latanie po Europie i całym świecie, jest powodem naszych wyjazdów wakacyjnych poza granice kraju.

Tak jak zima kojarzona jest przede wszystkim z jazdą na nartach, czy desce snowboardowej, tak lato oznacza plażowanie, pływanie, nurkowanie i np. przejażdżkę na bananie. Jest między nami duża grupa osób, szczególnie zainteresowana naturyzmem, nie będącym żadną formą ekshibicjonizmu. Naturyści czerpią zadowolenie z bycia nagim i nie dążą do seksualnej aktywności. Nagość ma pozytywny wpływ na ich zdrowie i odpręża ich psychicznie. Według filozofii naturysty ciało ludzkie jest samo w sobie na tyle piękne, że nie ma w nim nic wstydliwego, co należałoby ukrywać, a poza tym nagość jest życiem bliższym naturze.

Grupa ta ma dla siebie wydzielone plaże, bądź są to ustronne miejsca. Są na świecie są takie baseny, hotele i campingi, gdzie przez cały dzień ich ciała są niczym nie skrępowane, bo nie muszą się w ogóle ubierać. W Polsce naturyści czują się swobodnie m.in. nad morzem w Dębkach, Międzyzdrojach, Piaskach, w Bronisławowie nad Zalewem Sulejowskim, kilka plaż naturystycznych jest niedaleko większych miast, np. Konstancina, w Kryspinowie pod Krakowem, w Kazimierzu Dolnym, Warszawie przy ul. Sitowie i w okolicach Poznania.

Największą na świecie plażą naturystów jest zamknięty kompleks, miasteczko we Francji Cap-d’Agde Naturist Village nad Morzem Śródziemnym. Nie tylko na plaży, gdzie golizna jest wręcz obowiązkowa, chodzi się tu nago, ale bez ubrania siedzi się też w restauracjach i robi w sklepach zakupy. Na południu Europy plaża naturystów znajduje się też bezpośrednio nad morzem na półwyspie Istria. Jest to Kemping Valalta w Rovinj. Golizna ma tu do dyspozycji aż 5 km linii brzegowej. Na Hiszpańskiej Majorce dla naturystów wydzielona jest południowa część pięknej plaży Es Trenc.

Na greckich wyspach w niewielu miejscach można plażować nago. Na naturystów czekają Paradise Beach na Mykonosie i kameralna Little Banana Beach na wyspie Skiathos. Na Wyspach Kanaryjskich nago opalać się można na wydmach Plaży Maspalomas na Gran Canarii. Poza Europą jedna z najpiękniejszych plaż naturystów jest w Australii, słynąca z białego piasku Samurai Beach w Port Stephens. Amatorzy sportów wodnych mają tu też znakomite warunki do ich uprawiania. Na Karaibach plażą dla naturystów jest Orient Beach w St. Martin i Grand Saline Beach St. Barthelemy.

Comments are closed.